Mégsem eredeti a kétezer éves "ólomkönyv"
2011. április 14. 08:46 Live Science
A jordániai barlangban talált, hetven darabból álló ólomkönyv-gyűjteményt a legkorábbi keresztény forrásnak, az archeológusok pedig a régészet történetének legnagyobb felfedezésének tartják. Lassan azonban egyre több és több kérdés merül fel az ólomba nyomott és ólomkarikákkal összefogott szövegek eredetiségével kapcsolatban.
Korábban
Miután a minap egy arámi fordító befejezte a szövegek vizsgálatát, a következőt nyilatkozta az őt faggató újságírónak: vitathatatlan bizonyítékai vannak, hogy a szövegek nem a korai kereszténység korából valók. „Minden rendelkezésre álló fotót megszereztem, s az elmúlt hét alatt megvizsgáltam a forrást” – mondta Steve Caruso nyelvész. „Észrevettem, hogy számtalan régi, 2500 éves arámi forma van, amelyek azonban összekeveredtek a későbbi nyelvi formulákkal, ezért kivettem az összes eltérő formát” – tette hozzá.
„Rendkívül furcsa” – fogalmazott Caruso, aki szerint a legkorábbi, nabateus és palmürai szövegek a 2-3. századból származhatnak, s ez azt bizonyítja, hogy nem írhatták őket a korai kereszténység idején. „A jelek sorrendje annyira inkonzisztens, hogy ilyennel még nem találkozhattunk. Az írnokok nagyon különlegesen tették a dolgukat” – mondta el Caruso. A nyelvész kutatásából kiderült, hogy számos karaktert nagyon „hanyagul” kezeltek, ami azt valószínűsíti, hogy az eredetivel ellentétben kevés időt fordítottak a szövegek másolására.
Caruso állításai egybecsengenek egy oxfordi görög régész kutatásának eredményeivel, miszerint a képek – köztük a Jézust keresztre feszítve ábrázoló – anakronisztikusak. „A képen, amelyről azt állítják, hogy Krisztust ábrázolja, valójában Héliosz napisten látható, ami a Rodosz szigetéről származó érméről ismert. Azonban ezen kívül is van még néhány értelmetlen görög és héber felirat” – nyilatkozta Peter Thonemann, aki szerint a könyveket az elmúlt ötven év alatt állították össze.
David Elkington – aki hónapok óta segíti a jordániai kormányt a leletek visszaszerzésében – továbbra is úgy gondolja, hogy a könyveken Jézus látható a Teremtő társaságában, míg egy másik oldalt Jeruzsálem térképe díszíti, a szöveg pedig a Megváltó eljöveteléről szól. A Pennsylvania Egyetem oktatója, Kimberley Bowes azonban megkérdőjelezi Elkington kompetenciáját, mondván, a férfi nem is régész, s semmilyen tudományos pozíciót nem tölt be.
Ugyanígy vélekedik Caruso is, aki egyúttal a médiát okolja a szenzációkeltésért, szerinte ugyanis semmilyen komolyabb vizsgálat nem előzte meg a felfedezés bejelentését. „Az emberek szerettek volna írni valamit húsvét előtt, ez pedig pont kapóra jött” – így Caruso.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2019
- Széchenyi Zsigmond vadászkalandjai
- Az 1990. októberi taxisblokád
- Az amerikai modernizmus első nagyasszonya
- 1918 - Az őszirózsás forradalom tündöklése és bukása
- A zselízi Eszterházy-kastély
- 1849 - Az aradi vértanúk tragédiája
- A szesztilalom rettegett szélmalomharcosa
- A Drechsler-palota különc asztaltársasága
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.