Keresési feltételek:
Érettségi segédlet: Emelt szintű érettségi V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák / 22. A középkori egyház (a nyugati és a keleti kereszténység, szerzetesrendek)
A kislány valamiféle isteni sugallatra az égre emelte tekintetét, ekkor a templom felett megjelent Jézus. A Megváltó főpapi ruhát viselt és nem volt egyedül. Kíséretében ott volt Szent Péter, Szent Pál és Szent János is. Krisztus a leánykára mosolygott és megáldotta. Ez volt a hatéves Caterina Benincasa de Siena első látomása.
VII. Kelemen pápa 489 éve, 1530. március 7-én visszautasította VIII. Henrik angol király kérését, amely házasságának felbontására irányult. A pápa döntése végül olyan következményekkel járt, amelyek a római katolikus egyház számára a lutheri reformáció után egy újabb csapással értek fel.
„Mégis, hogy lehet egy olyan országot vezetni, amelyben 246-féle sajttípus létezik?” - fakadt ki egy alkalommal Charles de Gaulle. A világszerte létező sajtfajták száma valójában az általa említettnek több mint kétszerese. Számuk a középkori Franciaországban – Itáliához hasonlóan – a tejtermékek fejlődésének köszönhetően hihetetlen módon megnőtt.
A középkori Londonban az apróbb bűncselekményekért is könnyen felakaszthatták az embert, ennek ellenére a bűnözés meghatározó része volt a város arculatának. A prostitúciótól a gyilkosságokig és utcai harcokig a hatóságoknak sok mindennel kellett törődniük, beleértve az őket is behálózó korrupciót.
Talán nem túlzás kijelenteni, hogy a Katolikus Egyház a világtörténelem egyik legösszetettebb hatalmi rendszerét építette ki a középkor folyamán. Befolyását több, egymással gyakran átfedésben működő struktúra biztosította. Ezek pedig a világi hatóságoktól függetlenül és azokkal párhuzamosan működve tették a pápaságot Európa egyik legfontosabb hatalmi tényezőjévé.
A 15. században az európai kontinens életét a vallási reformokért folyó küzdelmek és a nemzetállamok identitásproblémái határozták meg. Baljós idők voltak ezek a társadalmi együttélés szempontjából.
A korai kereszténység időszakában korántsem Szent Antal volt az egyetlen, aki a sivatagi remeték embertpróbáló, szokatlan életformáját választotta. A sivatagi lét azonban nemcsak a koplalásról és önmegtartóztatásról szólt, hiszen számos váratlan, de annál kellemesebb meglepetést is tartogatott.
VII. Kelemen pápa 488 éve, 1530. március 7-én visszautasította VIII. Henrik angol király azon kérését, amely az uralkodó házasságának felbontására irányult. A kérdést a Medici családból származó pápa már hosszú ideje halogatta, döntése végül olyan következményekkel járt, amely a római katolikus egyház számára a lutheri reformáció után egy újabb csapással ért fel.
Oxford a tudomány egyik első számú központja a világon a középkor óta. A nemrég feltárt ferences rendház megmutatja, hogyan éltek az egyetem egykor legnagyobb becsben tartott intézményének diákjai és tanárai, mit ettek és ittak, hogyan szórakoztak, mit és hogyan kutattak.
A szökött apácából Luther feleségévé váló Bóra Katalin túlzás nélkül tekinthető a reformáció történetének egyik kulcsszereplőjének, aki nem csak a Luther-család anyagi jólétét teremtette meg, de intellektuálisan is egyenlő partnere volt férjének.
Egészen különleges sírra bukkantak az Angliát és Franciaországot kettészelő La Manche-csatorna egyik szigetén dolgozó régészcsapat tagjai. A világtól elvonulni vágyó középkori szerzetesek lakóhelyén egy 14. századi, nagy gondossággal, a keresztény hagyományoknak megfelelően keleti-nyugati tájolású sírhelyen egy eltemetett delfint találtak.
A középkori világirodalom egyik legtöbbet fordított műve, a Barlaam és Joszaphát-legenda vallások közti vándorlásának és átalakulásának történetét dolgozza fel új kötetében Simon Róbert orientalista, vallástörténész.
Durva káromkodások, szentekre tett cinikus megjegyzések és az egyház tanításait elutasító kijelentések is felbukkannak az inkvizítorok feljegyzései között. Parasztemberek foglaltak állást a más vallásúakkal szembeni tolerancia mellett, egyes papok pedig még a mennyország létét is kétségbe vonták.
Hogyan épül fel a világegyetem? Mi a feladatuk az angyaloknak? Milyen hatással vannak ránk a csillagok? A középkor emberét épp úgy foglalkoztatták az égbolt és az univerzum titkai mint minket. A kódexek ábrázolásaiból pedig egy páratlanul gazdag és összetett világkép tárul fel.
A templomos kolostorokban nem volt meglepő, hogy a szerzetesek jelentős része elérte a 60-70 éves kort, míg a várható élettartam 25-40 év körül mozgott.
Karácsony napja az emberiség egyik legősibb ünnepe, s az év egyik kiemelt pontjaként jelezte a nap fordulását és egy újabb év eljövetelét. Cikkünkben felidézzük, hogy miként jutottunk el az év leghosszabb napjának sötétjétől a fogyasztás fiesztájáig.
Iszogató csontváz, pipázó emberalak, mosolygó napocska - ehhez hasonló ábrákat lehet találni egy-egy középkori kódex lapjain. A kódexmásolók főként íróeszközeik kipróbálása végett firkálgattak a margóra, ám volt, hogy összetettebb rajzokat produkáltak.