Képekkel tért vissza a Teotihuacanban használt robotkamera
2010. november 22. 08:45
Megszülettek az első felvételek a teotihuacani Tollaskígyó templomának földalatti átjárójáról, amelyet egy robotkamerával készítettek.
Korábban
A bejelentés szenzációját az adja, hogy – mintegy tíz évvel az úttörő egyiptomi kutatás után – Mexikó történetében először használtak régészeti ásatás során robotkamerát. A mitológiai Tlaloc isten után Tlaloque 1 nevet kapó szerkezet egy 1800 éve érintetlen alagútról készít képeket, amelyről kiderült, elég stabil ahhoz, hogy a régészek megkezdjék az ásatásokat.
A kutatást végző National Institute of Anthropology and History (INAH) elnöke, Salvador Guilliem bejelentette, hogy néhány héttel korábban a földradaros vizsgálat során bizonyítást nyert: az alagút három kamrába vezet, ahol a pre-hispán város jeles személyei lehetnek eltemetve.
A Tlaloque 1 egy 30x50x20 centiméter nagyságú szerkezet, amelyre két, távirányítással vezérelt, 360 fokban forduló videokamera van rászerelve. A projektet irányító Sergio Gomez Chavez elmondta: három hónappal ezelőtt történt meg a programozás, amelynek célja az alagút belsejéről való képek készítése, illetve az alagút állapotának felmérése. „Az első próbát tizenöt nappal ezelőtt ejtettük meg, de akkor arra a következtetésre jutottunk, hogy csökkentenünk kell a kamera tömegét, s több lámpával kell felszerelnünk” – tette hozzá.
„Ekkor a robot néhány métert haladt a törmelék és a boltív közötti kis helyen. Nagyon fontosak a képek ahhoz, hogy felmérjük az alagút kondícióját. Elképzelhető, hogy akár a következő hetekben megvizsgálhatjuk a belső részek fizikai állapotát” – magyarázta Gomez Chavez.
Az ásatások megkezdése előtt először azonban el kell takarítani a bejáratot eltorlaszoló kőtörmeléket. Gomez Chavez szerint a robot által készített felvételeken jól kivehetők a teotihuacaniak által faragott hatalmas szobrok, amellyel a bejáratot zárták le i.sz. 200-250 körül. A földradaros vizsgálatnak köszönhetően sikerült az alagút méreteit is feltérképezni, amely 2,5 méter magas, 4 méter széles és 100 méter hosszan kígyózik a templom alatt.
Az alagutat 2003-ban fedezte fel Gomez Chavez és Julie Gazzola, de a tényleges munkálatok elindítására még éveket kellett várni. Ezen idő alatt sikerül bebizonyítani, hogy a földalatti járatot még a Tollaskígyó templom és a citadella építése előtt hozták létre.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nácik
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Versenyeztek a nagyhatalmak a német tudósokért a 2. világháború után
- Családját is feláldozta a propaganda mestere, Joseph Goebbels
- Titkos diplomáciai küldetésben is részt vett a háború alatt Szent-Györgyi Albert
- Még az akasztófa árnyékában is tagadta bűnösségét Hermann Göring
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap