2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Kiásták minden idők legnagyobb angolszász kincsleletét

2009. szeptember 24. 17:44 MTI, BBC News

Valószínűleg minden idők legnagyobb angolszász kincslelete került elő egy szántóföld mélyéről. Brit régészeti szakértők beszámolója szerint a 7. századból származó, egyelőre felmérhetetlen értékű arany- és ezüsttárgy-gyűjteményt a közép-angliai Staffordhsire grófságban találta meg egy fémdetektorral dolgozó amatőr kincskereső.

A teljesen még fel sem dolgozott lelet összesen vagy másfél ezer darabból áll. A tárgyak zöme katonai jellegű felszerelés: fegyvertartozékok, karddíszek, kardmarkolaton használatos kézvédő lemezek, harci jelvények - mind aranyból és ezüstből verve, sok esetben drágakőberakással. A régészek szerint a gyűjtemény lehet akár egyetlen csata hadizsákmánya, de az is elképzelhető, hogy egy törzsi vezető hosszabb idő alatt összeszedett harci trófeáiról van szó.



Az első mérések alapján az aranytárgyak súlya meghaladja az öt kilogrammot, az ezüstleleté másfél kiló. A kincsek pontos fellelési helyét nem hozták nyilvánosságra, nehogy a feketepiacra dolgozó amatőr kincsvadászok ellepjék a környéket. Csak annyi tudható, hogy a szerencsés megtaláló egy hobbirégész, aki már 18 éve járja az országot fémérzékelő berendezésével. Az 55 éves Terry Herbert még júliusban akadt rá a hatalmas angolszász kincsgyűjteményre egy mezőgazdász barátjának farmján.



Az arany- és ezüsttárgyakat egyelőre a Birminghami Múzeum biztonsági tárolójában őrzik; a teljes értékfelmérés a szakértők szerint egy évnél is tovább tarthat. A lelet különleges jelentőségét mutatja, hogy a helyszínre kiszálltak a British Múzeum szakemberei is, jóllehet hasonló esetben a brit régészeti szakma hagyományai szerint általában a fellelt anyagokat szokták az első számú brit múzeumba beküldeni vizsgálatra.



A British Múzeum egyik vezető szakértője csütörtökön a BBC-nek azt mondta, hogy a staffordshire-i angolszász lelet csak az olyan jelentőségű történelmi kincsekkel mérhető össze, mint a Book of Kells, a legősibb írott kelta nyelvemlék, amelyet jelenleg a Trinity College-ban, Írország legpatinásabb egyetemi központjában őriznek.



Nagy-Britanniában legutóbb éppen hetven éve, 1939-ben került elő jelentősebb angolszász kincsgyűjtemény. Ez a híres Sutton Hoo-i lelet, de ebben "csak" másfél kilogrammnyi aranytárgy volt.

Interjú a fémkeresőssel, aki megtalálta a leletet

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár