A Kennedy-fivér, akiben családja a legkevesebb politikai tehetséget látta, mégis a szenátusig jutott
2022. február 22. 15:10 MTI
90 éve, 1932. február 22-én született Edward „Ted” Kennedy amerikai politikus, szenátor, John F. Kennedy elnök legfiatalabb öccse, az amerikai politikus-dinasztia utolsó nagy alakja, akit a szenátus oroszlánjaként emlegettek.
A legifjabb Kennedy-fivér politikai pályafutása során mindvégig az egészségügyi reform elkötelezett híve maradt (1971)
Korábban
Szó szerint a politikába született, gazdag és befolyásos ír származású apja sikeres üzletember és az 1930-as évek második felében londoni nagykövet volt, aki politikai ambícióit fiaiba is átültette.
Vágyai valóra váltak, hiszen John fia az Egyesült Államok 35. elnöke lett, Robert halálakor a legesélyesebb elnökjelöltnek számított, Ted pedig tíz amerikai elnökkel dolgozott, és a szenátus egyik legtekintélyesebb tagja volt.
A családot számos tragédia sújtotta. Kilenc gyermek közül három nem élte meg a felnőttkort, a legidősebb testvér, Joseph a második világháborúban halt hősi halált, az elnök John merénylet áldozata lett, miként öccse, Robert is, JFK fia pedig repülőszerencsétlenségben hunyt el.
A családban Ted politikai karrierjéhez fűzték a legkevesebb reményt. A tradíciónak megfelelően a Harvard Egyetemen tanult, de másodéves korában egy csalás miatt egy évre eltávolították, ezt az időszakot „büntetésből” a hadseregnél töltötte.
Remek sportember volt, de sportkarrierjét is veszélyeztette, hogy gyorshajtás miatt rendszeresen összeütközésbe került a hatóságokkal. 1962-ben ő „örökölte” elnökké választott bátyja szenátori helyét.
Robert (b) Ted (k) és John (j) 1963-ban
Ezt követően nyolcszor választották újra Massachusetts államban, halálakor a szenátus második legrégebben hivatalban lévő tagja volt. Politikai karrierje nagy lendülettel indult, hamar népszerűvé vált.
Könnyen hangot talált az emberekkel, a szegények és politikailag hátrányos helyzetűek szószólójaként a Demokrata Párt baloldali szárnyának tagjaként számos szociális jellegű, oktatási, egészségügyi és emberjogi kérdésben hallatta a hangját.
Több száz törvény megalkotásához járult hozzá, ellenezte a vietnámi háborút, miként később az iraki háborút is. Az 1960-as évek végén, két testvére tragikus halála után úgy tűnt, a Demokrata Pártban nincs vetélytársa az elnökjelöltségért folytatott küzdelemben.
A Kennedy-átok azonban őt sem kerülte el. 1969. július 18-án a massachusettsi Chappaquiddick szigetén ittasan vezetve autójával lesodródott egy hídról. Neki sikerült partra úsznia, utasa azonban, egy fiatal nő a vízbe fulladt. A sokkos állapotba került szenátor a balesetet csak egy nappal később jelentette, amikor a rendőrség már megtalálta a nő holttestét.
Obama lelkes híve maradt utolsó hónapjaiban is (2009)
A botránnyal elnöki esélyei elszálltak, a Fehér Házba csak egyszer, 1980-ban próbált bejutni, de már a párton belüli versengésben alulmaradt Jimmy Carterrel szemben. A sajtó egy időben sokat cikkezett alkoholizmusáról, nőügyeiről, neki mégis sikerült talpra állnia, és fokozatosan a Capitolium egyik legtekintélyesebb tagja, igazi államférfi lett.
Szinte minden főbb jogszabályon, amelynek célja a polgárjogok, az egészségügy és az amerikai nép gazdasági jólétének előmozdítása volt, ott állt a neve. Igazi szívügyének az egészségügy reformját tartotta, egyike volt Barack Obama legfőbb támogatóinak.
2008-ban rosszindulatú agydaganatot diagnosztizáltak a politikusnál, aki a műtétek és kezelések ellenére 2009. augusztus 25-én meghalt. Barack Obama elnök gyászbeszédében mentorának és korunk legnagyobb törvényhozójának nevezte. „Szerencsés voltam az életben, hogy egy különleges családban nőhettem fel és hogy az első sorban ülhettem nemzetünk történelmének számos fontos eseményénél” – írta Edward Kennedy emlékiratában.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Németország
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit
- A hatalmas veszteségek sem állították meg a szovjet hadsereget Sztálingrádnál
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz
- Pattanó bombákkal semmisítették meg a britek a Ruhr-vidék gátjait
- Megrendítő beszédet mondott a berlini fal árnyékában J. F. Kennedy
- Véletlenül jutott kulcsfontosságú szerephez a berlini fal ledöntésében Günter Schabowski
- Családját is feláldozta a propaganda mestere, Joseph Goebbels
- Még az akasztófa árnyékában is tagadta bűnösségét Hermann Göring
- Búcsúcédulák bevételeiből finanszírozták, de így sem haladt a kölni dóm építése
- Az első szívátültetéssel sikeresen magára haragította a dél-afrikai rezsimet Christiaan Barnard 15:05
- Viktória királynő közbenjárásával szabadult ki a börtönből Kossuth Zsuzsanna 14:33
- Három kategóriában díjazták a Magyaroszág 365 fotópályázat alkotóit 13:20
- Jézus Krisztus születésének ünnepére készít fel minket az adventi várakozás 09:50
- Szegény amerikai lányból lett a brit parlament első női képviselője Lady Astor 08:20
- A hidegháború végét jelentette a máltai találkozó tegnap
- Virágzott a tudomány, az orvoslás és a költészet az ókori Babilonban tegnap
- Minusz 60 fok és 160 km/h-s szél, Isten hozta az Antarktiszon tegnap