2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Angolszász kereskedők miatt tűntek el az óriás tőkehalak

2008. április 15. 15:00

A túlhalászás miatti katasztrofális északi-tengeri tőkehalpusztulás mindannyiunk étrendjére befolyást gyakorolt: az egy évszázaddal ezelőttihez képest igen kevés hasonló halat fogyasztunk.

Az egy méternél hosszabb tőkehalak mára ritkaságnak számítanak, ám a régészeti feltárások azt bizonyítják, hogy pár száz évvel ezelőtt a hatalmas példányok voltak a leggyakoribbak. A Journal of Archaeological Science régészeti szaklapban megjelent tanulmány szerint a tőkehalpiac a középkorban volt a legjövedelmezőbb: a kifogott példányokat hatalmas telepeken halmozták fel és sózták be, ahonnan Európa számos pontjára szállítottak belőle. A svéd és norvég partok mellett fogott halak például igen népszerűek voltan Angliában vagy Németország északi részén.

A brit, francia, belga, német, skandináv és balti régészek és kutatók együttműködése során izotópos vizsgálatokat végeztek a Lengyelországtól az Orkney-szigetekig talált tőkehal-maradványokon. Az izotópok szén- és nitrogéntartalma ugyanis helyfüggő, azaz annak alapján sikeresen megállapíthatják, hogy hol fogták ki a halakat. A munka során fény derült arra is, hogy a távolsági tőkehal-kereskedelem az angolszász időkben kezdődött, az i.sz. első évezred végén.

A tengeri halak maradványai 1000 körül jelentek meg Észak- és Nyugat-Európában, egész mostanáig azonban nem volt világos a helyi halászat és a szervezett távolsági kereskedelem közti összefüggés. A különbség igen fontos, hiszen a csoport szerint a kereskedelmi célú halászat megjelenésének megértése nagyon fontos lehet a tenger kihasználásának és a gazdaságtörténet megfelelő fejezeteinek megértésében.

A kutatás során a szakértők összehasonlították a fejjel megmaradt, a legtöbb esetben helyben kifogott, és a kereskedelmi céllal lefejezett maradványokat. Az utóbbiakat aztán a vágásnyomok alapján tovább tudták csoportosítani. A kereskedelmi útvonalak megrajzolása mellett így arra is fény derült, hogy elsőként azok a területeken kezdtek halat importálni, ahol a közeli vizeket már lehalászták.

A csoport szerint a vizsgálat az északi-tengeri halászat történetének kezdeteit is segíthet megérteni. Bár a jelenlegi projekt nem foglalkozik a Labrador menti baszk halászatok szintén érdekes, feltárásra váró történetével, a mostani vizsgálattal egyben az északi-atlanti térség halászati történetét is újraírhatják majd.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár