Walter Ulbricht már 1953-ban falat akart Berlinben
2009. június 17. 12:32 MTI
Az NDK egykori kommunista vezetője, Walter Ulbricht már 1953-ban el akarta választani egymástól Berlin keleti és nyugati felét és az 1961-ben létrehozott, hírhedt berlini fal korai tervének csak egy "megkésett" változata volt - erről beszélt hosszú ideje végzett kutatásai alapján egy keddi lapinterjúban Jörn Schrütrumpf berlini történész, aki szerint az akkori keletnémet állampárt, az NSZEP vezetője a falat már nyolc évvel korábbra, 1953 elejére tervezte.
Korábban
Schütrumpf szerint akkor még a falnak nem arról a formájáról volt szó, amely 1961-ben létrejött, de Ulbricht már annak idején azt vallotta, hogy Nyugat-Berlint mindenképp körül kell zárni. Kijelentette, hogy az erre vonatkozó dokumentumok Walter Ulbricht "hagyatékából" kerültek elő.
A Der Tagesspiegelnek nyilatkozva mindezt egy másik történész, a berlini kortörténeti intézet külső munkatársa is megerősítette, aki évek óta a fal történetét kutatja. Manfred Wilke azt hangoztatta: a
maga részéről nem ismer ugyan konkrét terveket arra, hogy Ulbricht már 1953-ra tervezte a falat, de az ezzel kapcsolatos megfontolásokat nagyon is valószínűnek tartja. Wilke emlékeztetett arra, hogy 1952-ben Sztálin parancsára a belnémet határokat megerősítették. A főváros akkoriban - négyhatalmi státusa miatt - kivételt jelentett a sztálini rendelet érvénye alól, ezzel azonban egyfajta "lyuk" támadt a határvédelemben. Ebből kiindulva Walter Ulbricht már 1952-ben több javaslatot tett az akkori szovjet elvtársaknak Berlin keleti és nyugati szektora közötti határok ellenőrzésének megerősítésére.
Alátámasztotta mindezt egy harmadik történész, a német-szovjet, illetve német-orosz kapcsolatok szakértőjének számító Gerhard Wettig is. Wettig szerint Ulbricht valójában már 1952-ben javasolta
Sztálinnak Nyugat-Berlin "lezárását". A történész utalt arra, hogy ezt bizonyító szovjet dokumentumokat maga is látott. Szavai szerint Ulbricht 1952-ben kétszer is indítványozta Sztálinnak a berlini "határzárat", javaslatai azonban a szovjet diktátor haláláig megválaszolatlanul maradtak, utóda, Hruscsov pedig - egészen 1961-ig - elutasította azokat. Nyikita Hruscsov 1961-ben egy ízben még elvetette az Ulbricht által javasolt falat, június végén azonban másképp döntött.
Ezt követően 1961. augusztus 13-án éjszaka kezdődött meg az összesen 155 kilométeres hosszúságú beton- és szögesdrót fal felépítése.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. Az ENSZ és az Európai Unió
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- 1948 óta a „visszatérés joga” áll az izraeli-palesztin konfliktus középpontjában
- 26 éves az Európai Unió
- Tényleg nem tett meg mindent az ENSZ a magyar ügy érdekében 1956-ban
- Botrányok övezték az egyik legnagyobbb ENSZ-szervezet történetét
- A gázai lőporos hordó - az arab-izraeli konfliktus története
- 10 tény a ruandai népirtásról
- 60 éve lett vége a hidegháború legvéresebb konfliktusának
- Az ENSZ-re sózta London Palesztinát
- Viták a közös európai történelem kapcsán
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap