A berlini fal születése
2007. május 16. 14:00
1961-ben Walter Ulbricht keletnémet vezeztő utasítására lezárták a Nyugat-Berlin felé vezető átjárókat, és a várost vasfüggönnyel vágták ketté.
Jugoszlávia értekezletet tartott Belgrádban: a tömbön kívüli 25 állam a világbékéről, a gyarmati rendszer, az imperializmus és a faji megkülönböztetés elleni harcról, valamint a leszerelésről és az önrendelkezési jog tiszteletben tartásáról tanácskozott.
Moszkvában a desztalinizálás második hullámát bevezető XXII. SZKP Kongresszus határozata szerint Sztálinnak nem volt többé helye a Vörös téri mauzóleumban. Az első ember a világűrben: Jurij Alekszejevics Gagarin április 12-én a Vosztok-1 űrhajóval elliptikus pályán, 175 és 327 km közötti távolságban megkerülte a Földet.
XXIII. János pápa a Mater et magistra című enciklikájában a munkavállalók korlátlan beleszólási jogát és a termelőeszközök tulajdonában való részesedését sürgette.
John F. Kennedy lett az új amerikai elnök, a 35. elnök 44 évével a legfiatalabb volt a hivatalban. Bécsben Nyikita Sz. Hruscsov szovjet pártfőtitkárral találkozott, és eredménytelenül folytattak eszmecserét a leszerelési kérdésekről. Kudarcba fulldt a kubai emigránsok partraszállási kísérlete a Disznó-öbölben. Megkezdték a berlini fal építését: augusztus 14-én a hajnali órákban az NDK határőrei lezárták a határt a város két fele között.
Kirobbant a kurd felkelés: Musztafa Barzáni kurd vezető Irak északi részében független államot kiáltott ki. Az iraki központi kormány háborút indított ellenük.
Algériában meghiúsult a tábornoki puccs: a függetlenséget ellenző francia katonai vezetők puccsot kíséreltek meg De Gaulle ellen, ám az kudarcba fulladt. A felek robbantásokkal és merényletekkel harcoltak tovább.
Magyarországon kivégezték az 1956-os forradalmat követő megtorlás utolsó halálos áldozatát, Nickelburg Lászlót. A kutatók bejelentették a fóliasátor kifejlesztését, szabályozták az útlevélhasználatot és a cigánykérdést, majd augusztusban Kádár lett a miniszterelnök. Decemberben megkülönböztető magatartás miatt hívták haza az albániai nagykövetet.
1961-ben született Lisa Gerrard zenész, Enya zenész, Michael J. Fox színész, Boy George zenész, Diana hercegnő, Barack Obama politikus, Eszenyi Enikő színésznő, Lothar Matthäus labdarúgó, Eddie Murphy színész, George Clooney színész, Gyurcsány Ferenc politikus, Martin Gore zenész. Az év híres halottja volt Dashiell Hammett író, Paul Wittgenstein zongorista, Gary Cooper színész, Carl Jung pszichiáter, Erwin Schrödinger fizikus, Hatvany Lajos, I. Zog albán király, Ernest Hemingway író, Roska Márton régész, Tildy Zoltán politikus, Rózsahegyi Kálmán színész, Györgyi Dénes építész.
Szeretne többet tudni?
Böngésszen az 1961-es év további eseményei között!
A 100 év - 100 kép filmsorozat többi epizódja megtekinthető az alábbi weboldalon: http://www.tv-history.tv
Kölcsönözze ki a sorozat többi részét és nézze meg közel DVD minőségben a T-Online Tékában!
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.