Vallásháborúval indult az európai öldöklés
2008. május 7. 13:00
Korábban
Radikális változások Közép-Európában
Bethlen európai szinten ismert hadvezér volt, ám mégsem foglalta el Bécset, hanem 1619 novemberének végén hirtelen elvonult onnan, majd békét kötött II. Ferdinánd császárral. Ezt később szemére vetették a protestáns Unió vezetői is, de a fejedelem Bécs alatt kapott hírt arról, hogy régi ellenfele, Homonnai György kozák és lengyel csapataival Sztropkónál szétverte Bethlen Gábor vezérének, Rákóczi Györgynek csapatát, és már Kassáig nyomult előre. A férfinak ezért ekkor ott kellett hagynia Bécset, és a veszélyes belső ellenség ellen fordult.
A fejedelem 1623-as és 1626-s sikeres hadjáratai a császáriak ellen növelték a tekintélyét mind a protestáns, mind a katolikus országok előtt. Egyszer a Morva folyó melletti Gödingnél a győzelme már biztos volt, amikor fegyverszünetet kötött a császáriakkal. Egyrészről csodálták hadvezéri képességeit, másrészről megbízhatatlannak nevezték.
Ráadásul a Katolikus Liga megkapta azt a külső támogatást, amit a Protestáns Unió európai szövetségesei elmulasztott megadni az övéinek. Jakab magatartása bátorította a francia diplomáciát is, és elérte hogy a protestáns német fejedelmek a cseh ügyben semleges álláspontra helyezkedtek, kiszolgáltatva a cseh felkelést a katolikus nemzetközi összefogásnak, amely a Liga és Spanyolország vezetésével 1620 tavaszán már kibontakozott, megindítva a koncentrált támadást Csehország ellen. Mindezt Bethlen Gábor, erdélyi fejedelem - egyébként megkésett - támogatása sem tudta ellensúlyozni, és a Katolikus Liga Tilly vezetésével 1620. november 8-án a fehérhegyi csatában szétszórta Frigyes felkészületlen csapatait.
A felkelés bukását belső gyengeségek is siettették, amikor Miksa bajor választó már elfoglalta Felső-Ausztriát és Prága felé tartott. Frigyes közvetlenül a bukás előtti hetekben értesült a hozzá küldött angol és francia követektől, hogy nem számíthat nyugati segítségre. A hollandok is megtagadták az általa kért kölcsönt. Egyedül Bethlen Gáborra építhette terveit, akinek magyar királlyá választása a magyarországi rendek támogatását is ígérte. A jóakarat ellenére azonban hiányoztak a közös együttműködés anyagi feltételei, és 1620. november 8-án, Prága mellett, Fehérhegynél a túlerő elsöprő győzelmet aratott a cseh hadsereg felett, ami egyúttal a felkelés végét is jelentette.
A cseheket szörnyű megtorlások érték. A cseh függetlenségnek három évszázadra vége lett, huszonnégy vezetőt kivégeztek, elsöpörték a helyi arisztokráciát, és új, Habsburg-hű réteget emeltek a helyére. A huszitizmus révén oly sok véráldozattal elismertetett cseh nyelvet betiltották, és a némettel váltották fel. A rendi intézményeket is felszámolták, a protestáns lelkészeket és híveket elüldözték. A cseh alkotmány "módosítása" - gyakorlatilag felszámolása - az osztrák örökös tartományok rendi különállásának is a végét jelentette. 1627-ben Csehország Habsburg örökös tartomány lett. Frigyes Hollandiába menekült, a Protestáns Unió gyakorlatilag feloszlott, Bethlen Gáborral Nikolsburgban különbékét kötöttek.
Az ellenségeskedés súlypontja ezután Németországba tevődött át, a húszas évek második felében az északi hatalmak léptek előtérbe. Franciaország, Hollandia, Anglia és Dánia kötöttek szövetséget a Habsburgok ellen.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.