2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Klónozzák New York történelmi fáit

2008. január 14. 13:00

A múlt héten a New York-i Central Park egyik 100 éves európai bükkfája került az érdeklődés középpontjába: a város illetékesei ugyanis beválasztották a történelmi fákat klónozó projektbe.

Egy queensi középiskola diákjai is részt vettek a csütörtöki akcióban, amelynek során mintát vettek a közel 20 méter magas fából, majd azt egy kelet-oregoni faklinikára küldték. Ha minden a tervek szerint alakul, két év múlva a 100 éveshez hasonló bükkfák is megjelenhetnek a város utcáin. A Nagy Alma elöljárói ezzel is azon a közhiedelmen szeretnének változtatni, miszerint New York a felhőkarcolók és utcák városa, hiszen bővelkednek történelmi fákban is.

A mintavétel során a város öt nagyobb részében kilenc különböző fafajtából vettek mintát. Azokat környezetvédők és erdészek bevonásával választották ki: azzal a célkitűzéssel, hogy legalább száz évet bírjanak ki, illetve legyen valamilyen különleges jelentésük is a helyi közösségek számára.

Az egyik leghíresebb darab a város talán legöregebb fája: a Szent Miklós szilfa, vagy más néven a dinoszaurusz, amely Felső Manhattanben található, és az emléktáblák szerint 230 évvel ezelőtt még George Washington is megpihent alatta. Szintén megőrzik az Olmsted fákat, amelyeket a Central Park alapításakor, az 1850-es évek második felében a híres építész, Frederick Law Olmsted ültettetett.

A klónozás során a város fáiból vett mintákat az oregoni laborban dolgozzák fel, és hozzák létre a génállományukban hasonló csemetéket. A szakértők egyben arra is ügyelnek, hogy a mintákat ellenállóbbá tegyék a különböző betegségek ellen is. A csemetéket 60-90 centi magasra hagyják megnőni, majd ezután küldik vissza a városba. A klónozási tervben részt vesznek a város nagyobb parkjait üzemeltető cégek ésnonprofit alapítványok is.

A Tree Fund nevű kutatási és oktatási szervezet vezetője, Janet Bornancin szerint a tanulmányok azt mutatják, hogy egy fa átlagban 80 évig él az erdőkben, 50 évig a parkokban és nagyjából 7 évig az utcákon. Az utóbbit a légszennyezés, az utcák sózása és atápanyaghiányos környezet okozza, illetve a fáknak sokszor nincs helyük megnőni sem.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár