A politikai karikatúrák története
2007. december 3. 13:00
A kézzel rajzolt karikatúrák már nem közvetítenek híreket, de szerepük a mai napig jelentős maradt az amerikai politikában.
Korábban
Ha a bostoni mészárlás napjainkban történne, valakinek biztosan eszébe jutna az egészet a mobiltelefon kamerájával rögzíteni és feltenni az internetre. 1770-ben azonban még hiányzott ez a technológia, ezért Paul Revere ezüstműves rézmetszetet készített, amelynek nyomtatott változata aztán hetek alatt hírét vitte az eseménynek. A nyomtatványok segítettek felszítani a jenki forradalom lángját, és összekapcsolták a rajzot és az amerikai politikát még mielőtt az ország megalakult volna - mutatta be a könyvet a The New York Times.
A karikatúrák bizonyos értelemben politikai fegyverként is használhatók: a legvilágosabb és legszenvedélyesebb rajzok esetében a nevelő célzat általában előtérbe kerül az esztétikával szemben. Revere esetében ez úgy mutatkozott meg, hogy az éjjel lezajlott csatát ragyogó kék ég alatt ábrázolta, az egyik fekete áldozat - név szerint Crispus Attucksot - pedig fehér emberként jelent meg a képen.
Dewey bemutatja a karikatúrák sötét oldalát is: az etnikai és faji sztereotípiák állandó ismételgetését. Még a viszonylag haladó szellemű karikaturisták is beleestek ebbe a hibába: Theodor Geisel egyik 1942-es rajzán több ezer Amerikában élő japán látható, akik dinamittal a kezükben várnak Amerika megtámadására. A rajzot nem sokkal azelőtt publikálták, hogy az amerikai kormány internálta a japán amerikaiakat. Vannak azonban olyan karikatúrák is, amelyek a 20. századi amerikai imperializmust, majd a lenézett Joe McCarthyt figurázzák ki. Hasonló élményt nyújt az a folyamat, amikor a gúnyrajzok mellet már nem hosszabb szöveg kerül, hanem csak egy tömör mondat.
A most megjelent könyv kihangsúlyozza a politikai képregény egyedülálló szerepét az amerikai történelemben, de nem veszi figyelembe az Amerikán kívüli karikatúrákat, így néhány megfogalmazása téves. Azt írja például, hogy Rudolphe Dirk 1897-ben megjelent The Katzenjammer Kids című műve "az első képregény volt, amely történetet mesélt el." A kijelentés teljesen figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy Dirk művét a német Max és Moritz történetek ihlették, amelyek már jóval Dirk születése előtt is léteztek. Dewey az elektronikus médiát vádolja a képregények háttérbe szorulásával, és nem veszi figyelembe, hogy más országokban, mint például Japánban, a képregények még ma is virágkorukat élik.
Az sem szerencsés, hogy Dewey összekapcsolja a képregények és a nyomtatott publikációk történetét. A bevezetőben a következő olvasható: "Szerencsére a karikaturistáknak sikerült az interneten keresztül kapcsolatot fenntartani a közönséggel. De ez nem kelt akkora hatást, mint a nyomtatott forma." Az online képregények története ugyan még gyerekcipőben jár, de nem kell hozzá nagy képzelőerő, hogy belássuk: hamarosan egyre nagyobb közösséget vonzhatnak majd.
Donald Dewey: The Art of Ill Will: The Story of American Political Cartoons, New York University Press, 2007 251 pp., $34.95
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2012
- Öveges professzor, mindenki fizikatanára
- Tabutörő stációk: Szexuális forradalom – szexuális ellenforradalom
- A japán-amerikaiak internálása a második világháborúban
- Vietnam öröksége - Irak árnyéka
- Szex, szerelem, testiség a szocializmusban
- Balatonederics: A fekete kastély kísérteties históriája
- Variációk Fidel Castro likvidálására
- Kossuth „búcsúja” prózában és versben
- Megmentésre váró hungarikumok
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.