2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Zarándokhely lett az ismeretlen kényszermunkás sírja

2007. november 19. 16:00

Zarándokhely lett a II. világháború idején oroszországi kényszermunkára elhurcolt, ott elhunyt és a múlt évben Nyíregyházán újratemetett ismeretlen áldozat sírja.

A háború áldozatait ma is gyászolók, akik közül sokan még most sem tudják, hol halt meg és hol nyugszik családtagjuk, hozzátartozójukul fogadták a nyírségi nagyvárosba hazaszállított elhurcoltat, s az ország minden részéből hozzák az emlékezés virágait sírjához - mondta az ártatlanul elhunyt emberek emlékét ápoló férfi.

Kiemelte: november 17-én lesz egy éve, hogy a mai Moldávia területére deportált, s ott a Balti nevű település kényszermunka-táborában meghalt ismeretlen áldozat földi maradványait örök nyugalomra helyezték a nyíregyházi Északi Temetőben, s az évfordulón a jelzések szerint több százan hajtanak majd fejet a sírnál. Tisztelgőket várnak a határokon innen és túlról is - jegyezte meg.

A zarándokhellyé vált sír egyébként a nyíregyházi elhurcoltak tiszteletére emelt emlékmű mellett található a nyírségi köztemetőben. A 2004-ben emelt emlékhely stilizált felkiáltójelei a háború borzalmaira figyelmeztetnek, s a gránitlapokon 1088 helyi civil áldozat neve olvasható. A szabolcsi megyeszékhelyről 1944. november 2-án a levéltári adatok szerint 2800 lakost hurcoltak el oroszországi kényszermunkára. A közeli Rakamazról és környékéről 1945. januárjában pedig 950 embert német hangzású neve miatt vittek táborokba.

A legtöbb polgári személyt a beregi térségből hurcolták el 1944 őszén, a becslések szerint mintegy húszezret, a pontos szám azért nem ismert, mert a térség egykori levéltára ma az ukrajnai Beregszászon működik, ahol még nem kutathatók a II. világháború dokumentumai. Nem pontosak az országos adatok sem, azok ismertté vált egy részét a kutatók nem tekintik hitelesnek, mivel például Budapestről 19 ezer ember szerepel a kimutatásban, míg - az állítások szerint - valójában 60 ezer embert hurcoltak el.

Az eddig ismertté vált adatok szerint 600-650 ezren estek szovjet hadifogságba Magyarország mai területéről a II. világháború idején, a foglyok egyharmada civil volt.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár