Bocsánatot kértek az afrikai német mészárlásért
2007. október 31. 14:00
Namíbiába látogatva Lothar von Trotha, a herero nép 1904-es lemészárlásáért felelős német katonai parancsnok európai leszármazottai hivatalosan bocsánatot kértek ősük tetteiért.
Korábban
Kárpótlást követelnek
Lothar von Trotha |
"A von Throta család mélységes szégyent érez az 1904-ben történt szörnyűséges események miatt. Az emberi jogokat abban az időben lábbal tiporták. Bocsánatot kérünk, mivel mi viseljük Lothar von Trotha tábornok nevét. De nem csak hátra akarunk tekinteni, hanem előre is nézünk" - mondta Wolf-Thilo von Trotha, a herero néphez intézett beszédében.
A látogatás során Maharero jóvátételre szólította fel a német kormány: "Párbeszédet követelünk a jelenlegi német kormánnyal az igazságszolgáltatás ügyében." Wolf-Thilo von Trotha azonban azt hangsúlyozta, hogy "családunk nem lehet eszköze a német kormány felé megfogalmazott jóvátételi követelésnek". Ulrich von Trotha, egy másik családtag is azt emelte ki, hogy a család magánlátogatáson volt Namíbiában.
A német kormány sajnálatát fejezte ki a történtekkel kapcsolatban, de hivatalos bocsánatkérésre nem hajlandó, mivel az megnyitná az utat a kártérítési követelések előtt. Roman Herzog, német szövetségi elnök 1998-ban tett látogatást Namíbiában, de azzal az indokkal utasított vissza minden kártérítési igényt, hogy akkoriban még semmilyen törvény nem volt a "lázadók" és a civil lakosság védelmére, Németország pedig azóta is Namíbia legfontosabb segélyezője. Érveit azonban több kritika is érte.
Namíbia Európai Unióhoz delegált nagykövete a következőket vetette fel: "A herero nép azt olvasta, hogy a zsidóktól elvett aranyat visszaszolgáltatták, és az izraeli zsidókat kárpótolták. Ha mások kaphattak kárpótlást, akkor a hererók miért nem? Atyáinkat és anyáinkat úgy mészárolták le, mint az állatokat. Szomorú történet, a szörnyűségek, ahogyan a németek legyilkolták az embereket, kiéheztették őket, és koncentrációs táborokba hurcolták őket" - mondta Ujama Karuhumba emlékeztetve arra, hogy a fájdalom még mindig él a herero nép körében.
Az elmúlt években a herero nép pénzt gyűjtött, hogy még több könyv jelenhessen meg a németek elleni 1904-es háborúról. De is is történt az előző századfordulón Afrikában?
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2011
- Az örökség
- Akiknek tényleg a Balaton a Riviéra
- A közös kód
- Budapesti olimpiai álmok: az 1955-ös fiaskó históriája
- A Délvidék megszállása 1941-ben
- Nyugdíjvita a rendszerváltás után, avagy pedikűrollóval a határozatdzsungelben
- A Meidzsi-reform bevezetése a feudális Japánban
- Lengyel középiskola Balatonbogláron a második világháború alatt
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.