A sógorok múltja másfélszáz oldalon
2007. október 30. 14:00
Ausztria története nagyon sok szállal kapcsolódik hazánkhoz. Nyugati szomszédunk históriája is bővelkedik a fordulatokban, így a sógorok múltjának fontosabb eseményeivel is illik tisztában lennünk.
Korábban
A szerző kissé nagy vonalakban taglalta 996 előtti eseményeket. A korszakhatár kijelölése teljesen jogos, mivel ez az évszám nagy jelentőséggel bír az osztrák történelemben. Ekkor, napra pontosan november 1-jén a freisingi kolostor egy Ybbs melletti birtokadományban részesült. Az oklevél szövege szerint a föld "azon a területen [van], amelyet a nép nyelvén Ostarrichinek neveznek..." A régió a Babenbergek fennhatósága alá került, akik kezükre adott területek felvirágoztatásáért rendkívül sokat tettek. Az utolsó sarj, II. (Civakodó vagy Harcias) Frigyes halála után a nőrokonokat a környező országok, így a Magyar Királyság és Csehország használták ki politikai játszmáikban.
Habsburg Rudolf megjelenése véget vetett az interregnumnak. A szerző hangsúlyozza, hogy a jelölt egyáltalán nem volt szegény, rokoni kapcsolatai révén a Német-római Császárság elitjéhez tartozott, a morvamezei ütközetben az agilis cseh Ottokárt is legyőzte. (Az azonban szomorú, hogy az osztrák történészek rendszerint "elfeledkeznek" a jelentős magyar segítségről.) A Habsburgok a 15. században tudnak először komoly befolyásra szert tenni, Albert majd Frigyes uralma idején "nagyhatalommá" váltak. A famíliára jellemző gazdag gyermekáldást a maguk javára tudták fordítani. II. Lajos halála után megkezdődhetett a dunai monarchia kiépítése.
Az egyre terebélyesedő, a Habsburg család fennhatósága alatt álló birodalomban azonban számos probléma jelentkezett. A merev társadalmi struktúra, a gazdasági nehézségek, és a felekezetek közötti nézetkülönbségek felkelésekhez vezettek. Kezdetben az uralkodók ádáz küzdelmeket folytattak a protestánsok ellen, de később kénytelen voltak megegyezni velük. II. (Magyarországon I.) Miksa hajlott Luther eszméi iránt, de végleg nem tudott katolikus hit elhagyása mellett dönteni. Utódai már az ellenreformáció lépéseit támogatták. A birodalommá vált Ausztriát két oldalról erős ellenség fogta közre: Franciaország és az Oszmán Birodalom. Ez utóbbival a szerző tömören foglalkozik, de felhívta a figyelmet, hogy a "szégyenletes" vasvári békével a Habsburgok minden politikai esélyüket eljátszották Keleten, azaz Magyarországon.
A modern korhoz vezető út az abszolutizmussal és a felvilágosodással volt kikövezve. A szerző vitatja a korábbi történészek azon elképzelését, hogy Mária Terézia felvilágosult uralkodó lett volna. A nagy államreformok közül az oktatásra vonatkozót tartja kiemelkedőnek, II. József radikálisabb elképzelései viszont egyértelműen a felvilágosodás eszméiből táplálkoztak. "A mindent a népért, semmit a néppel" gondolata azonban visszafelé sült el. Az intézkedések azonban megalapozták a 19. századi fejlődést. Ezt érintve Vocelka szembeállítja egymással a Monarchiát egyben tartó, illetve az azt bomlasztó erőket. A nemzetiségi kérdésben kissé pontatlan adatokat használ, mivel Magyarország lakosságának két harmadát minden bizonnyal nem a magyarok tették ki.
Az I. világháború végén kikiáltották a német-osztrák köztársaságot. A helyzet áttekinthetetlen volt, a kommunisták tanácsköztársaságot akartak. Az első szabad választás már előrevetítette az ország politikai helyzetét: a győzelmet a szociáldemokraták szerezték meg, megelőzve a keresztényszocialistákat. A Versailles-környéki békét (St. Germain) az osztrákok (is) diktátumként élték meg. A szerző nem tartja elfogadhatónak, hogy egyesek nácik áldozataként akarják beállítani Ausztriát, mivel sok osztrák háborús bűnöst ismerünk. A világégés utáni második köztársaság voltaképp 1955-ben, az államszerződéssel jött létre. Ennek következtében helyreállt az ország szuverenitása, és megkezdődhetett a békés fejlődés.
Karl Vocelka: Ausztria története. Ford.: Liska Endre. Budapest, 2006. Corvina Kiadó, 152. oldal (Tudástár)
A sorozat további kötetei:
- Kemp, Barry: Az egyiptomi Halottak Könyve
- John H. Arnold: Történelem
- Hervig Birg: A világ népessége
- Heinrich Krauss: Az angyalok
- Detlef Linke: Az agy
- Rudas Tamás: Közvélemény-kutatás
- Kolosi Péter: A kereskedelmi televíziózás Magyarországon
- Henning Boetius: Hidrogén-forradalom
- Hartwin Brandt: Az ókor alkonya
- B. Szabó János: A mohácsi csata
- Thomas Junker: A biológia története
- Thomas O. Höllmann: A Selyemút
- Huszár Tibor: Az elittől a nómenklatúráig
- Flesch István: A Török Köztársaság története
- B. Szabó János: A tatárjárás
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Városliget
- Magyarország állatvilágát bemutató szabadtéri fotókiállítás nyílt a Városligetben
- Nagyon hamar a biciklisek népszerű célpontjává vált a Városliget
- Még ebben az évtizedben megnyílhat az Új Nemzeti Galéria a Városligetben
- A legválságosabb időket is átvészelték a Városligetben megtartott árumintavásárok
- Tengernyi programot kínál a gyermekes családoknak is a Szent István Nap
- Sokáig maradt a Városligetbe látogató gyerekek kedvence az olasz bohóc cirkusza
- A madarak számára is kellemes környezetet biztosítottak a régi Városliget tavai
- A legendás Zeppelin léghajó útját is megörökítették a Városliget fölött
- Sió tündér legendáját is elhozták a Városligetbe a millenniumi ünnepségek
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.