Stronciummal vizsgálják a langobárd táplálkozási szokásokat
2007. augusztus 29. 10:00
Sikeresen befejeződött a Somogy-megyei Szólád község határában lévő langobard temető magyar-német együttműködésben végzett régészeti feltárása - számolt be róla Vida Tivadar.
Korábban
Vida Tivadar kifejtette: a langobardok, a hosszú szakállúak népe 60 éven át tartózkodott a 6. században Pannóniában. A korábbi két szezonban 24, főleg férficsontvázakat rejtő langobard sírra bukkantak, most 20 újabbat tártak fel. `Az idén kétezer négyzetméternyi területet tártunk fel. Vettünk DNS-mintát, valamint olyan csontmintákat, amelyekből a stronciumot határozzuk meg, hogy következtessünk a bevándorló lakosságra, a helyi lakosságra, illetve az életmódjukra és táplálkozásukra` - mondta.
Kitért arra, hogy az idén feltárt sírok között volt néhány gazdag temetkezés. A női sírokban fibulákra és a társadalmi pozíciót jelképező gyöngyfüzérekre bukkantak, amelyeket általában a mellkas bal oldalán erősítették a ruházathoz. "A nők általában vastag bőrövet viseltek, amelyeket vastag bőr-, vagy textilcsüngők díszítettek. A középső függőre ékvéséses ezüst fibulákat erősítettek. A bőrszalagokhoz nagyméretű gyöngyöket erősítettek, amelyeket díszként, s egyben amulettként szolgáltak. Egy kis tarsolyban az elhunyt kése, valamint amulettek voltak" - mondta Vida Tivadar.
Közlése szerint a helyi lakosokat és a bevándorlókat elkülöníti a temetkezés módja, mélysége, a halottak viselete, valamint a csontvázak antropológiai paraméterei. "A bevándorló germánok általában 180 centiméter magas, rendkívül erős csontozatú egyedek voltak, míg a helyi lakosság 160 centiméter körüli, alacsonyabb személyekből állt" - mutatott rá. Mint mondta, a germánok 3-5 méter mélyre ásták sírjaikat. Ezek kétlépcsős sírok voltak: leástak 2-3 méter mélyre, s ott kezdték kialakítani a sírkamrát, amelybe a fatörzsből kivájt koporsót helyezték. A sírkamrát gerendákkal lefedték, azután betemették a sírt.
Vida Tivadar felidézte, 2005-ben tárták fel a langobard közösség vezetőjének sírját, s 2 méter mélyen megtalálták az elhunyt lovát is: az állat gazdája sírkamrájának gerendázata fölött nyugodott. Hozzátette, hogy a területen nemcsak langobardok éltek. Rézkori munkagödrökre bukkantak rengeteg cseréppel, kagylóval, csontanyaggal. A bronzkorban is lakott volt a terület, kerámiaanyagot találtak ebből az időszakból. Az idén pedig 10 vaskori temetkezést is feltártak: a négyzet alakú urnasírokban a halotti máglya maradványaira, elmeszesedett csontokra, bronz karperecekre, fibulákra bukkantak.
"Ilyen, az úgynevezett hallstatti kultúrához tartozó köznépi temető még nem tártak fel ezen a vidéken" - mutatott rá a szakember. Tájékoztatása szerint egy 8. századi, avar kori házat is találtak. A földbe mélyített házban különösen érdekes volt, hogy több kisebb kemencét ástak ki salak- és fémnyomokkal, ami valamilyen kézművességre enged következtetni.
Vida Tivadar kiemelte, hogy most indul el a leletanyag feldolgozása, tudományos elemzése. A leleteket a későbbiekben a Kaposvári Múzeumban állítják majd ki. A tervekben szerepel a langobard település feltárása is, ám ez feltehetően már magyar projekt lesz - tette hozzá.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
11. A kiegyezéshez vezető út, a kiegyezés tartalma és értékelése
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Véreskezű zsarnokból Ferenc Jóska – hét évtized „a birodalom első hivatalnokaként”
- A Magyarországgal való kiegyezés felé mozdította el Bécset a königgrätzi vereség
- Külpolitikai kudarcok kényszerítették Bécset a Kiegyezésre
- Deák Ferenc tollba mondta a húsvéti cikket, hogy kézírását se ismerjék fel
- Ferenc József is fogadta az 1849-ben jelképesen felakasztott Andrássyt
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egyenes út vezetett a kiegyezéstől Trianonig? – az 1867. évi alku 150 év távlatából
- Kossuth a bukás biztosítékát, mások az ország aranykorát látták a Kiegyezésben
- Megoldódott Sisi koronázási fotóinak rejtélye
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.