A világháború legnagyobb robbanása
2007. augusztus 13. 08:47
A második világháború idején máig ismeretlen okból felrobbant a Port Chicago kikötő. Noha ez volt a legsúlyosabb háborús kár az Egyesült Államok területén, mégis hiányzik a tankönyvekből.
Korábban
1944. július 17-én éjjel a Port Chicago hadikikötõben átrakodás zajlott a haditengerészet egyik hajóján. Nem messze onnan a 20 éves Irvin Lowery éppen pihenőidejét töltötte katonatársaival együtt, amikor egy hatalmas robbanás kivitte az ablakokat, õt magát pedig keresztülrepítette a szobán. A kikötőben álló két hajó és a rakpart nagy része megsemmisült. 20 kilométeres körzetben betörtek az ablakok, és a hirtelen fényt a 35 kilométerre lévő San-Franciscóban is látni lehetett. A robbanásban 320 - köztük 202 fekete bõrû - ember meghalt.
Lowery a következõ két napot azzal töltötte, hogy összeszedte társai maradványait, akikkel korábban együtt tekézett és kosárlabdázott. A ma 83 éves egykori közkatona azt reméli, hogy egy új törvényjavaslat alapján hamarosan egy új látogató központ mutatja be a Port Chicago hadikikötő történetének ezt a fejezetét.
Robert Allen, a Berkeley Egyetem professzora, és a "The Port Chicago Mutiny" (A Port Chicagói zendülés) című könyv szerzője szerint a képzettség hiánya és a rakodók közötti versengés egyaránt hozzájárulhatott a katasztrófához. A csapatok közötti versengés, nevezetesen, hogy ki tud gyorsabban ki- s berakodni, "csökkentette az elővigyázatosságot".
A robbanást szerencsésen túlélő katonák megtagadták, hogy újból munkába álljanak. A rakodók többségében fehér tisztek felügyelete alatt dolgozó fekete közkatonák voltak, és viszonylag kevés tapasztalattal rendelkeztek a hadianyagok területén. Az esetet követő hadbírósági perben zendüléssel vádolták meg őket. Néhányukat pénzbírsággal büntették vagy elbocsátották, ötven embert viszont börtönbüntetésre ítéltek.
A per nagy nyilvánosságot kapott, és a közvélemény nyomására a haditengerészet egy évvel a robbanás után hozzákezdett a deszegregációs programhoz. A bebörtönzöttek 1946-ban általános amnesztia keretében szabadultak, de az ítéletet nem semmisítették meg. Harry Truman elnök 1948-ban rendelte el a hadseregben a teljes körű deszegregációt. Clinton elnök 1999-ben bocsánatot kért a hadbíróságon elítélt és 2003-ban elhunyt Freddie Meekstől.
|
A tizenöt éve nemzeti emlékhellyé nyilvánított Port Chicagot évente 200-300 ember látogatja. Jelenleg a látogatóknak két héttel előre be kell jelentkezniük, és katonai engedélyt kell szerezniük, mivel a terület a haditengerészeti fegyverbázis része. Egy új törvényjavaslat alapján a nemzeti parkhoz tartozó látogatóközpontban ismerkedhetnek a Port Chicago hadikikötő történetéről őrzött dokumentumokkal, személyes emlékekkel.
Az amerikai kormány szerint Port Chicagoban 1780 tonna TNT robbant fel, s valóban ez volt a legsúlyosabb háborús kár az Egyesült Államok területén. Mások szerint nem lehet véletlen, hogy a baleset legalaposabb elemzését az amerikai haditengerészet kapitánya készíttette, aki az atombombát kifejlesztő Los Alamosban igazgatóhelyettesként, majd a hiroshimai bombát szállító Enola Gay bombatisztjeként köszönt vissza a történelemkönyvekből.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap