A kora újkori Anglia színes és szagos világa
2007. július 5. 12:00
A könyvből az eleven, színes és olykor undorító részletek mellett mindent megtudhatunk az egykori angol hétköznapok kötelező kellékeiről: a köpködésről, szemetelésről és nyilvános vizelésről is.
Korábban
Emily Cockayne nem csak Londonról ír, hanem elvisz minket Oxfordba és Bathba, valamint egy 2000 lakosú faluba az Irwell folyó partján, amelyben alig egy tucat utca található legelőkkel és gyümölcsösökkel körülvéve, és amelyet ma Manchesterként ismernek. A történésznő kutatásai során rengeteg naplót, levelet és eddig alig ismert iratot dolgozott fel. Az egyik érdekesség Edmund Harrold, manchesteri parókakészítő naplója volt, amelyben szorgalmasan feljegyezte szexuális életének minden mozzanatát.
Samuel Pepys híres naplójából Cockayne azt emelte ki, hogy "Pepys nem az a fajta férfi volt, aki nagy ügyet csinált abból, ha egy hölgy véletlenül ráköpött a színházban - feltéve persze, hogy a hölgy csinos volt." Ez sok mindent elárul Pepysről és a restauráció-korabeli Londonról, ahol még a legelőkelőbb hölgyek is akkor köptek, amikor akartak, és senkinek nem volt joga rájuk szólni.
A szabad angolok személyes szabadságához tartozott, hogy ott szemeteljenek és végezzék a dolgukat, ahol akarják, de ez a jog a valóságban mindenki számára jelentős problémát okozott. London utcái tele voltak véres állattetemekkel, belsőségekkel, nyers bőrökkel és mindenféle ocsmánysággal. A Gray's Inn jogászkollégium közelében található Mount Pleasant például az egykor ott állt trágyadombról kapta nevét (ma a Guardian szerkesztősége áll azon a helyen).
Egyetlen helyet sem tiszteltek. A westminsteri temető például állandóan tele volt állati maradványokkal, mivel a helyi mészárosok odahordták a mészárszék hulladékát. A tímárok és szappanfőzők tevékenységének undorító mellékterméke is a város utcáin landolt. A probléma enyhítésére szemételhordókat alkalmaztak, akik szekerekkel szállították el a "legundorítóbb szemetet és ürüléket."
A látvány és szag mellett egy csomó, számunkra elképzelhetetlen zaj is létezett: például ilyen volt a "spárgaárusok vagy a sokkal közönségesebb káposztaárusok szakadatlan, idegesítő kántálása". Jonathan Swift, aki egyébként jóindulattal viseltetett embertársai iránt, egyszer azt kívánta, hogy bárcsak "a legnagyobb káposzta megakadna az egyikük torkán." És ott voltak még a vándorköszörűsök, akiknek köszörűkövei olyan "csikorgó hangot" hallattak, amelybe "a test beleborzongott és beleborzadt", valamint a bádogosok állandóan csörömpölő rézüstjeikkel és edényeikkel.
A könyvből egyben az is kiderül, hogy a levegőszennyezés sem az ipari forradalom újdonsága volt, hiszen az angol városokban már akkoriban is rengeteg szenet égettek, bár a szegényebbek inkább fát használtak. Ehhez jött még a malátakészítők, sörfőzők és kovácsok műhelyeiből felszálló füst, valamint a kelmefestők által használt kék festék kellemetlen szaga, amelyek együtt egy erős és mérgező keveréket alkotott a város szívében. "Ezeket a tevékenységeket manapság messzire, távoli ipari területekre száműzik, lehetőleg Kínába" - jegyzi meg a könyv írója. Mindent egybevetve ez a kor rendkívül színes volt, de egyáltalán nem volt barátságosnak mondható.
Emily Cockayne : Zűrzavar: Szenny, zaj és bűz Angliában (Filth, Noise and Stench in England), 1600-1770 (Yale University Press 355pp £25)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
16. A modern demokráciák 17–18. századi gyökerei
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Bibliáját és sakk-készletét vitte magával a vesztőhelyre I. Károly angol király
- Nem tartotta tiszteletben az angol alkotmányosság alapját Földnélküli János
- 10 tény az amerikai függetlenségi háborúról
- 10 arcpirító adónem a brit történelemből – a gyufaadótól a tudásadóig
- Mániákusan igyekezett kijavítani műveltségbeli hiányosságait az első amerikai elnök
- Az egyetlen nő, aki aláírta az Egyesült Államok Függetlenségi Nyilatkozatát
- Ilyenek voltak Amerika pajzán alapító atyái
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.