Kerámiakorsó helyettesítette a Nazca-áldozat fejét
2007. június 25. 13:00
Egy perui sírban talált fej nélküli csontváz újabb adalékkal szolgál az ősi andoki kultúrák emberáldozatairól folyó vitában. Az obszidiánkéssel levágott fej azonban még mindig titokzatos maradt.
Korábban
2004-ben Christina Conlee, a Texasi Állami Egyetem régésze igen ritkának számító, fej nélküli csontvázat talált, amelyet keresztbe tett lábbal ülve helyeztek el, testének bal oldalán pedig egy kerámia "fejkorsó" feküdt. A test és a két emberi arcot ábrázoló korsó kora és állapota azt sugallja, hogy az áldozatot egy ősi rítus szerint ölték meg. "Ez a kutatás nagyon fontos, mert új információkkal szolgál az ősi Andokban gyakorolt emberáldozatokról, a lefejezésekről és a trófeafejekről" - mondja Conlee.
A csontváz egy 20-25 év körüli fiatal férfié lehetett, és a lefejezés szörnyűséges nyomait viseli. A vágásnyomok azt mutatják, hogy a csont még friss volt, amikor átvágták. "Valakinek igen nagy erőfeszítésébe tellett levágni ezt a fejet", ami valószínűleg éles obszidiánkéssel történt.
A fej nélküli maradványokat a fejkorsóval együtt a La Tiza néven ismert temetkezési helyen találták meg. Fejkorsókat más Nazca-lelőhelyeken is találtak, de a tudósok csak keveset tudnak a funkciójáról. Az elhelyezés arra utal, hogy az emberölés egy ősi kultusz része volt, és az emberáldozatra a temetőben elhantolt ősök tiszteletére került sor. "Ezt a férfit azért áldozhatták fel, hogy kiengeszteljék a közösség őseit, és ezáltal biztosítsák a falu életének folytonosságát. Az áldozat a középső Nazca-korszakból származik, amely a nagy változások ideje volt. Mint ismeretes az Andokban élt civilizációk nagy változások idején mutattak be emberáldozatot, hogy megajándékozzák isteneiket, akik ennek fejében lehetővé tették számukra a továbbélést" - magyarázza Conlee.
A fejkorsón lévő emberi arcot úgy ábrázolták, hogy rendesen és lefelé fordítva is látni lehet, ami arra utal, hogy a fejkorsóval a hiányzó fejet helyettesíthették. A korsó vizsgálata során kiderült, hogy már a temetés előtt is használták. A rajta lévő díszítések arra utalnak, hogy emberi és mezőgazdasági termékenységi szertartásokon egyaránt szerepelt. "A fejkorsókon gyakran találunk növényi ábrázolásokat, amelyek közvetlenül utalnak a mezőgazdasági termékenységre, és arra az óhajra, hogy az emberi közösségen belül is folytatódjon a termékenység."
John Verano régész, a Nazca-vonalak szakértője, méltatta a felfedezést. "Ez egy szokatlan és kiválóan dokumentált felfedezés, mivel csak kevés fej nélküli Nazca-csontvázat ismerünk." De Verano azt sem tartja kizártnak, hogy a La Tizánál talált áldozat egy háború során halt meg. "Egy másik lehetséges magyarázat az, hogy az áldozatot egyszerűen harc közben ölték meg és fejezték le, a családja pedig tisztességesen eltemette, és a levágott fej helyére egy kerámiakorsót helyezett. De ez mindenképpen nagy felfedezés, bármi is történt ezzel a szegény fickóval."
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2013
- A múlt század romkocsmái
- A Romanov-ház utolsó évtizedei
- Udvari bolondok a történelemben
- Száz éve épült a szőnyi álomkastély
- Udvari arcképfestők és fejedelmi modelljeik
- A Magyar Néphadsereg és az Egri csillagok
- A Kennedy-család és az öröklött hírnév
- Nem volt könnyű életük az újkori udvari bolondoknak
- Robert Capa és Magyarország
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap