2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Háborús fordulópontot hozott a Midway-szigeteki csata

2007. június 4. 15:00

A japán vereség kezdete

Az amerikai hajókról viszont felszálltak a gépek, de a szétforgácsolt és összehangolatlan, komoly légi fedezet nélkül indított légitámadásban a lassú bombázók szinte ellenállás nélkül váltak a fürge japán vadászgépek áldozatai. Az öngyilkos roham azonban megakadályozta a második japán hullám elindítását és meggyengítette az anyahajókat óvó légi kíséretet.

A japánok éppen csak konstatálták a támadás visszaverését és megkezdték gépeik feltöltését, amikor váratlanul két újabb amerikai bombázó-kötelék bukkant fel. Ezek már órákkal korábban elindultak, de eltévedtek, s mire véletlenül rátaláltak célpontjaikra, üzemanyaguk szinte teljesen elfogyott. Támadásuk azonban ideális körülmények között indulhatott: a védtelen japán anyahajókon csak a visszatért, éppen tankoló gépek voltak, a felfegyverzett gépek a hangárokban vártak sorukra.

Hat percen belül három japán repülőgép-hordozó is találatot kapott és később elsüllyedt. Az egyetlen megmaradt japán anyahajó azonnal ellentámadást indított, s gépeinek két hulláma is eltalálta az egyébként is csökkent harcértékű amerikai Yorktownt. A visszatérő pilóták (téves) jelentése, hogy két amerikai repülőgép-hordozót is elsüllyesztettek, felcsillantotta a reményt a japánok előtt, akik ara készültek, hogy a (szerintük) megmaradt utolsó amerikai anyahajót is kiiktassák. Erre azonban nem került sor: az amerikaiak bemérték, majd egy újabb légi csapással a tenger mélyére küldték az utolsó japán anyahajót is.

Az esetleges japán támadástól tartó amerikaiak bár tudták, hogy nagy győzelmet arattak, nem mertek a szigetektől eltávolodni, Jamamoto pedig 5-én a totális kudarcot látva elrendelte a visszavonulást. Az ütközet utójátékaként 6-án egy amerikai tengeralattjáró egy japán csatahajót süllyesztett el, egy japán tengeralattjáró pedig a kikötő felé vontatott, mozgásképtelen Yorktown anyahajónak adta meg a kegyelemdöfést. A végelszámolás szerint a japánok 4 anyahajót, 1 csatahajót, 228 repülőgépet és 3057 embert, az amerikaiak 1 anyahajót, 1 rombolót, 98 repülőgépet és 307 embert vesztettek.

Az ütközetről már 1942-ben színes dokumentumfilmet forgatott John Huston rendező, majd 1976-ban nagyszabású játékfilm is készült róla.

(Múlt-kor/MTI-Panoráma)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár