Százezer dokumentum árnyalja a második világháborús japán bűnöket
2007. február 23. 13:15
A távol-keleti vérengzések iránt azonban csak az elmúlt időben nőtt meg az érdeklődés. Ezt nehezíti, hogy a dokumentumok nagy részét megsemmisítették.
Korábban
Növekvő érdeklődés
A japán háborús bűnök - biológiai hadviselés, embereken végzett kísérletek és tömeggyilkosságok - azonban nem keltettek akkora érdeklődést a háború óta eltelt hat évtizedben, bár Iris Chang "The Rape of Nanking - The Forgotten Holocaust of World War II" (Nanking megerőszakolása - a második világháború elfeledett holokausztja) című könyvének megjelenése végre felkeltette a közvélemény figyelmét.
Amikor 1998-ban az amerikai Kongresszus bizottságot hozott létre a második világháborúban elkövetett háborús bűnökről szóló akták összegyűjtéséről és nyilvánosságra hozataláról, a törvényjavaslat egyértelműen a náci háborús bűnökre utalt. 2000-ben egy új törvényjavaslat már kiterjesztette a bizottság munkáját a Japán által elkövetett háborús bűnökre is. 1999 óta a munkacsoport nyolc millió oldalnyi korábban titkosított dokumentumot hozott nyilvánosságra a náci bűntettekről. Most azonban végre sor került a japán háborús bűnöket felfedő 100 ezer oldal közzétételére is. (A dokumentumok publikálásával egy időben megjelenik egy könyv is, amely esszéket tartalmaz a japán háborús bűnök kutatásáról).
Mások azt kérdezik, miért adta vissza az USA a háború után Japánnak a már megszerzett bizonyítékokat. A munkacsoport azt reméli, hogy az anyagok választ adnak a felvetődött kérdésekre. Először is azt hangsúlyozták, hogy a japán háborús bűnöket tartalmazó dokumentumok titkosságát már feloldották, de azok több helyen, szétszórva találhatók.
A kutatók azt remélik, hogy az újonnan nyilvánosságra hozott iratok sok vitatott kérdésre választ adhatnak, különös tekintettel Japán hírhedt 731. egységére, amely biológiai hadviseléssel kísérletezett és a kóros lehűlés hatásait tanulmányozta élő embereken, valamint élveboncolásokat végzett. A 731. egység parancsnoka, Ishii Shiro tábornok, megmenekült a kivégzéstől, mert valószínűleg alkut kötött az amerikai hatóságokkal, hogy kiadja nekik az általa összegyűjtött adatokat. Daqing Yang, a George Washington Egyetem történelemprofesszora szerint az Ishii tábornokkal kötött alkut és az általa átadott adatokat még ma is részben homály fedi. A dokumentumokkal foglalkozó munkacsoport szerint a most nyilvánosságra kerülő akták között nem szerepelnek a 731. egységre vonatkozó adatok, mivel azok titkosítását már korábban feloldották. "A dokumentumok vizsgálatánál hamar nyilvánvalóvá vált, hogy a történészek, kutatók és más érdekelt csoportok még nem aknázták ki az Állami Levéltárban a japán háborús bűntettekről rendelkezésre álló iratokban rejlő lehetőségeket" - mondja Edward Drea hadtörténész. A 731. egységgel kapcsolatos dokumentumokat a kongresszusi könyvtárban őrzik. "Sok japán értelmiségi azt hiszi, hogy az Egyesült Államokban még rengeteg titkosított anyag található. Valójában azonban nem találtunk ilyen anyagokat. Az Ishii dokumentumok nagy része már nyilvános, csak éppen nem egy helyen található. |
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap