Burleszkfilmben bohóckodott Kosztolányi
2007. február 1. 17:00
Kosztolányi Dezső a strandon, Thomas Mann-nal és családja körében is látható azokon a fotókon, amelyek kötetbe foglalva jelentek meg a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) gondozásában.
Korábban
A Kosztolányi Dezsőről 1929 nyarán készült háromperces némafilmfelvételből 8 képkocka került a kiadványba. A költő I. kerületi Tábor utcai házának felújításakor, 16 milliméteres filmre rögzített képsoron Kosztolányi Dezső a családja körében egy burleszkjelenetet ad elő - idézte fel Erlitz János.
Megjegyezte: az album tartalmazza annak a levélnek a részletét is, amit Kosztolányi az építkezés menetéről írt jó barátjának, Füst Milánnak. Mivel Kosztolányi neves közéleti személyiség volt, a Nyugat 1908-as indulásától - Tóth Árpád, Babits Mihály, Karinthy Frigyes és Füst Milán mellett - a lap állandó szerzőjeként több hivatalos felvétel is készült róla. Az albumban ugyanakkor a költő fiatalkori képei is megtalálhatóak, amelyeken mások mellett Csáth Géza társaságában látható az ifjú Kosztolányi.
A felvételek a PIM Fotótárán kívül magángyűjteményekből, múzeumoktól és egyéb intézményektől kerültek elő. "Őrületes nyomozó- és gyűjtőmunka volt" - utalt Erlitz János a kötetet szerkesztő Kovács Ida fotótárvezető munkájára. A Halkan szitál a tört fény a második kötete annak a sorozatnak, amelyben a PIM Fotótárának anyagát mutatják be. Az első album a József Attiláról fellelhető összes fényképet tartalmazta. Az Idesereglik, ami tovatűnt című könyv 2005-ben, a költő születésének századik évfordulóján jelent meg.
Az 1980-as években már felmerült egy ilyen sorozat elkészítésének ötlete, akkor azonban csak a József Attilát bemutató első kötet összeállításáig jutottak. A költő születésének tavalyelőtti évfordulóján döntöttek úgy, hogy felújítják a szériát, azóta pályázat útján szereznek forrást a költséges kiadvány elkészítéséhez - mondta Erlitz János. A sorozat célja, hogy "játékos, izgalmas adatokkal színesítse a költőkről kialakult képet" - hangsúlyozta a PIM referense.
A kötet bevezetőjét Fráter Zoltán irodalomtörténész írta, a mű végén pedig ikonográfia található, amelyben az egyes felvételek részletes adatai - helye, ideje, készítője, és a fotón látható személyek nevei - olvashatók, valamint az, hogy a képet hol őrzik.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Horthy
- Legitimista meggyőződése ellenére hiúsította meg a második királypuccsot Bethlen István
- A Magyar Nemzeti Levéltárhoz került az egykori kormányzói család hagyatéka
- A kormányzó hitvese: Horthy Miklósné Purgly Magdolna
- Indiai vadászatok és lenyűgöző britek: Horthy Miklós a világ körül
- A köztársaságból kiábrándult Habsburg-pártiak gyűrűjében választották kormányzóvá Horthy Miklóst
- A nemzetmentőtől a nemzetvesztőig: hányféle Horthy-kép létezik?
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap