Hazatérnek a tasman őslakosok maradványai
2006. november 28. 12:30
A londoni Természettudományi Múzeum (NHM) három hónapos tanulmányozás után 18 tasmaniai bennszülött maradványait adja vissza az ausztrál kormánynak.
Korábban
A tasmaniai anyagokat a 19. században George Augustus Robinson gyűjtötte össze, akit a gyarmati kormány bízott meg azzal, hogy tisztítsa meg a területet az európai telepesek számára. Robinson halála után gyűjteménye különböző személyekhez került, míg végül az Egyesült Királyság intézményeit gazdagította és a Természettörténeti Múzeum gondozása alá került. A maradványokat most az ausztrál kormány közvetítésével a célért már 20 éve harcoló Tasman Őslakosok Központja (TAC) szeretné visszakapni. A 17 tasmaniai besszülött maradványai mellett egy olyan koponya is hazatérhet, amelynek eredeti tulajdonosa 1913-ban valószínűleg illegálisan jutott Nagy-Britanniába.
Dr. Michael Dixon, a múzeum igazgatója szerint, a maradványok visszaadását a "józan ész" vezérelte, de több kifogás is felmerült ellene. "Mi egy tudományos szervezet vagyunk, de nem gondoljuk, hogy a tudományos értékek más célok felett állnak; így azt sem hisszük, hogy az etikai, vallásos és spirituális értékek szükségszerűen a tudományos értékek felett állnak" - mondta Dr. Dixon. Georgina Mace, a múzeum munkatársa szerint a tasmaniai maradványok három hónapos tudományos vizsgálatáról szóló döntés a TAC és a tudósok közötti kompromisszum eredményeként született. "A múzeum nem csak a tárgyak megőrzésére szolgál, hanem arra is, hogy ezeket a tárgyakat megvédje a tudományos vizsgálatok céljára. A kompromisszum része, hogy megpróbáljuk a lehető legtöbb ismeretet megszerezni a maradványokból, de örülünk annak is, hogy a maradványok visszakerülnek azokhoz az emberekhez, akik egyáltalán nem akarják, hogy itt legyenek"- mondta.
Az adatgyűjtés, illetve a DNS és izotópos vizsgálatok januárban kezdődnek. A tudósok szerint a modern technika segítségével sok mindent meg lehet majd tudni az emberi közösségen belüli viszonyokról, például hogy ki hol lakott, ki kivel és mikor keveredett, valamint feltárulhatnak a korabeli betegségek titkai is. A maradványokat visszaszolgáltatásuk után elhamvasztják, így azok "örökre elvesznek a tudomány számára". "A maradványokat akkor gyűjtötték össze, amikor a tasmaniai őslakosok még nem kerültek számottevő kapcsolatba az európaiakkal, ezért tudományos értékük abban áll, hogy információt nyújthatnak az őslakosok fejlődéséről. Ezekből és más hasonló leletekből tudjuk ugyanis, hogy a tasmaniai bennszülöttek nagyban különböznek az ausztráliai őslakosoktól" - mondta Richard Lane professzor az NHM tudományos igazgatója a BBC-nek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
klímakutatás
- Egy évszázaddal ezelőtti vulkánkitörés okozhat hamuesőt Alaszkában
- Csigahéjak és cseppkövek mesélnek a Kárpát-medence jégkorszaki klímájáról
- Lényegesen hidegebb volt az utolsó jégkorszak, mint eddig gondoltuk
- Hét fokkal lehetett hidegebb a Föld a legutóbbi jégkorszak során
- Egy alaszkai vulkánkitörés is szerepet játszhatott a római köztársaság bukásában
- Készítőik elképesztő vakmerőségének állítanak emléket a 19. századi tornádófotók
- A Föld tengelyének dőlésszöge határozhatta meg a jégkorszakok végét
- Melegebb lehetett Grönland, amikor a skandináv telepesek megérkeztek
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.