Az 1956-os forradalom hangjai DVD-n
2006. szeptember 12. 10:15
Az 1956-os forradalmat idézi meg hangzó dokumentumok révén az a DVD, amely egyaránt hasznos lehet a történelem iránt érdeklődőknek és a diákoknak, de még a kutatóknak is sok újat mondhat.
Korábban
A szívének kedves gyermeknek nevezte az adattárat Hanák Gábor, a Történeti Interjúk Tárának vezetője, az Országos Széchényi Könyvtár címzetes igazgatója. `1968-ban végeztem el az egyetemet, s a diploma megszerzése után szinte azonnal, a 70-es évek elejétől kezdtem, kezdtük keresni azoknak az embereknek a társaságát, gyűjteni a visszaemlékezéseit, akik cselekvői voltak a forradalomnak és az 56-hoz vezető útnak` - mondta az MTI-nek Hanák Gábor, megjegyezvén, hogy szándékosan nem csak a hősökről, a harcosokról beszél, hanem az események részeseiről. A Történeti Interjúk Tárának vezetője fontosnak tartja az 1956-hoz vezető utat is, s annak szereplőit. `Látni kell, hogy a forradalom nem a semmiből született. Ismerni kell az 1953 és 1956 között történteket, hiszen a magyar értelmiség, s különösen az írók és újságírók nélkül nincs 56` - mondta.
A Magyar Rádió épülete 1956-ban |
A magyar kutatók részéről aprólékos munkát igényelt a felvételek feldolgozása, rendszerezése, "hiszen elképzelhető, hogy mekkora káosz keletkezett, amikor német technikusok amerikai technikusoknak adják át a magyar anyagot, amely aztán átkerül Prágába, ahol a Szabad Európa archívumát elhelyezték" - fejtegette Hanák Gábor. Komoly munkát igényelt egy olyan szoftver kidolgozása is, amelynek segítségével az érdeklődők könnyűszerrel eligazodhatnak az anyagban.
Az adattár összeállítói a DVD-t mindenekelőtt a történelem iránt érdeklődőknek és a diákoknak szánják, akik tanulmányaik során az 1956-os eseményekhez érkeztek. A felvételek révén "megtudható, hogy mit mondott Nagy Imre, amikor a szovjet tankok ismét Budapest utcáin csörömpöltek, vagy hogy milyen lehetett ágyúlövések közepette rádióadást készíteni" - mondta Hanák Gábor. Az adattár sok újdonságot tartalmazhat a kutatók számára is, akik jobbára levéltári anyagokkal dolgoznak, ismerik a kihallgatási jegyzőkönyveket és a Politikai Bizottság határozatait, ám meglehetősen keveset tudnak arról, hogy a rádió, az írott sajtó, a röplapok hogyan közvetítettek "leegyszerűsített" formában az eseményeket az emberek felé.
A szerzők szeptemberben felveszik a kapcsolatot a középiskolákkal, főiskolákkal és egyetemekkel, s mindazon intézményeknek megküldik a DVD-t, amelyek érdeklődnek az adattár iránt. Hanák Gábor ígérete szerint lesz folytatás is. "Magyarországon sajnos hamar elfeledik a jubileumokat is. Az ötvenéves évfordulóval ráirányult a figyelem az 1956-os forradalomra, s hogy az érdeklődést ébren tartsuk 2007-ben megjelentetjük az adattár kibővített változatát, amelybe bekerülnek az MTI Fotóarchívumának képei, a Magyar Nemzeti Filmarchivum korabeli filmfelvételei is" - mondta az MTI-nek Hanák Gábor.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap