Bizarr szekta, földönkívüliek, vagy más állhatott a titokzatos „marhacsonkítások” hátterében?
2021. május 11. 14:28 Múlt-kor
Korábban
A sátánista szektáktól az ufókig
A titokzatos haszonállat-csonkítások azonban nem kizárólag az 1970-es években, és nem csak az Egyesült Államokban történtek. Hasonló esetek – birkákat, marhákat és lovakat is érintően – már a 17. századból is maradtak fenn, és a közelmúltban még 2019-ben is jelentettek ilyet. A legtöbb figyelmet azonban az 1970-es évek hulláma kapta.
Nagy vonalakban két táborra oszthatók a vita résztvevői: azokra, akik szerint eleddig megmagyarázatlan jelenségről van szó, és azokra, akik szerint konvencionális állatpusztulásokról, amelyeket egyes emberek „újracsomagoltak” rejtélyes vagy paranormális eseményekként.
Az előbbi tábort erősítők körében számos különféle magyarázat merült fel az idők során a jelenségre. Egyes helyi hatósági vélemények szerint az állatokat bizarr szekták ölték és csonkították meg szertartásaik keretében. 1980-ban a kanadai rendőrség egy azonosítatlan szektát tett felelőssé az ott tapasztalt esetekért, míg az Egyesült Államok Iowa államában a nyomozó hatóság kimondottan „sátánistákat” nevezett meg elkövetőkként.
Az érintett közösségeken belül született beszámolók sokasága arra utalt, hogy a csonkításos esetek rendszerint egybeestek titokzatos, jelöletlen helikopterek feltűnésével. Egyes, sok állatot veszítő gazdák úgy gondolták, az öldöklés a szövetségi kormány műve – a különböző feltételezések között új fegyverekkel, például biológiai ágensekkel végzett kísérletek is felmerültek.
A kormányzattal szembeni bizalmatlanság és ellenszenv odáig növekedett, hogy Nebraska állam Nemzeti Gárdája a megszokott 1000 lábról (kb. 300 méter) 2000 lábra (kb. 600 méter) növelte helikopterei repülési magasságát – egyre gyakrabban fordult elő ugyanis, hogy a dühödt gazdák rálőttek a katonai helikopterekre.
Megint mások azonosítatlan, ám egyértelműen földi lényekre gyanakodtak. A Utah állam északkeleti részén fekvő Skinwalker Ranch nevű birtok tulajdonosa, Terry Sherman rengeteg marhája esett áldozatul a titokzatos csonkításoknak, miután 1996-ban megvásárolta az 512 holdas területet.
A bizarr eseménysorozat – amelyből azóta könyv és dokumentumfilm is készült Hunt for the Skinwalker címmel – egybeesett számos ismeretlen – vagy legalábbis annak hitt – lény felbukkanásával a környéken (a birtok neve már önmagában is ominózus: a „skinwalker” [kb. „mások bőrében járó”] a navahó indián mitológiában egy rosszindulatú, alakváltásra képes varázslót jelöl).
Sherman egy alkalommal egy farkasra hasonlító, ám megközelítőleg háromszor nagyobb lényt pillantott meg, amelyen látszólag nem fogtak a rá kilőtt puskagolyók, egy másik esetben pedig a jelenségeket kutatók egyike pillantott meg egy emberszerű, ám világító sárga szemű alakot, amint egy fáról figyelte őt. A birtokon az 1990-es évek után is történtek megmagyarázhatatlan esetek.
A „hívők” utolsó népes tábora a földönkívüliekkel magyarázza a csonkításokat. A Stanford Egyetemen végzett Linda Moulton Howe tudományos filmkészítő és oknyomozó újságíró 1000-nél is több állatcsonkításos esetet vizsgált meg 1980-ban készült, A Strange Harvest (Különös aratás) című dokumentumfilmjéhez, amellyel Emmy-díjat is nyert.
1989-ben megjelent, a film folytatásának szánt könyvében, amely az An Alien Harvest (Idegen aratás) címet kapta, Howe arra a végkövetkeztetésre jutott, hogy a jelenség minden bizonnyal földönkívüliekhez köthető.
A legmeggyőzőbb esetek egyike egy Lady nevű lóé, amelyet 1967 szeptemberében találtak holtan a Colorado állambeli Alamosa közelében egy tanyán. Az állat agya, tüdeje, szíve és pajzsmirigye tiszta vágásokkal el volt távolítva. Az eset után 24 órán belül egy helyi bíró, Charles Bennett három világító, narancssárga gyűrűt figyelt meg az égen, amelyek háromszög alakzatban, hihetetlen sebességgel repültek. Ugyanezen időtartamon belül két helyi seriffhelyettes azt állította, egy lebegő narancssárga gömb követte őket.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2010
- Az igazi Trebitsch
- Magyarországi gyász Sztálinért: "Meghalt mélységes megrendelésre"
- Romkert: egy Vas megyei kastély kálváriája
- Két magyar motoros kalandjai a Föld körül
- A kannibál gróf kalandjai
- Március 15. vagy április 11.? Egy nemzeti ünnep viszontagságai
- Hidegre tett konfliktus: harc az Antarktiszért
- Hogyan vált a házastársi erőszak bűncselekménnyé?
- A heraldikai káposzta története Ambrus Lajos tolmácsolásában
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap