A világjárvány is segítette Lengyelországot a II. világháborúban eltűnt műtárgyak visszaszerzésében
2021. szeptember 21. 10:13 MTI
Több mint ötszáz, a második világháborúban eltűnt műtárgyat nyert vissza Lengyelország 2015 óta, más műkincsek miatt a világ tizenegy országában jelenleg több mint nyolcvan restitúciós per zajlik – közölte hétfőn a lengyel sajtó.

A varsói Nemzeti Múzeum főépülete
Korábban
A cikkek a lengyel kulturális és örökségvédelmi tárca restitúciókban illetékes osztályának munkatársát, Tomasz Śliwińskit idézik, aki egy hét végi konferencián ismertette a háborús kulturális veszteségek orvoslásáról szóló aktuális adatokat.
Az eltűnt műtárgy azonosítása csak az elejét jelenti az akár több évtizeden át is húzódó visszaszolgáltatási folyamatnak, még az egyszerű ügyek is, amelyekben a másik fél együttműködő, több hónapot vehetnek igénybe a formalitások miatt – mondta el Śliwiński.
A konferencián szintén felszólaló Robert Kudelski, a háborús veszteségek szakértője elmondta: a műtárgyak utáni nyomozást a koronavírus-járvány is elősegítette, mivel gyakorivá váltak az internetes aukciók, melyeken az informatikai rendszerek segítségével könnyebben lehet azonosítani a keresett tárgyakat.
Lengyelország a második világháború utáni első években összegyűjtött adatok szerint félmillió műtárgyat veszített el, ez a szám azonban a mai művészettörténeti szempontok szerint még magasabb lehet – közölte Kudelski.
A varsói kulturális és örökségvédelmi tárca által összeállított, folyamatosan bővülő adatbázisban jelenleg mintegy 63 ezer keresett, a második háború idején eltűnt műtárgy szerepel.
Egy múlt heti rádióinterjúban Jarosław Sellin kulturális miniszterhelyettes elmondta: Varsó azt szeretné, ha a német hatóságok felhívnák állampolgáraikat a tulajdonukban lévő műtárgyak eredetének ellenőrzésére.
„Egyesekben talán megszólalna a lelkiismeret, rájönnének, hogy bizonyos tárgyakat vissza kellene adni” – jelentette ki Sellin, hozzátéve, hogy ilyen német gesztust egyelőre nem sikerült elérni.
Nagyon jónak nevezte a miniszterhelyettes a restitúciós együttműködést az Egyesült Államokkal, nehéznek minősítette viszont az Oroszországba került tárgyak visszaszerzését.
Ennek egyik okaként azt az orosz törvényt jelölte meg, mely alapján az egykori Harmadik Birodalom területéről – ahova Lengyelország egyes részeit is bekebelezték – elvitt tárgyakat nem szolgáltatják vissza az eredeti tulajdonosoknak.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- A Watergate-botrányból nem volt kiút, a lemondás mellett döntött Richard Nixon 11:50
- Hogyan váltak népmesei hőssé az 1963-as vonatrablók Angliában? 08:50
- Titokzatosan élt, de korántsem volt szadista szörnyeteg Báthory Erzsébet tegnap
- Megírta a magyar balsors bibliáját és a világról is tűpontos látleletet adott Bibó István tegnap
- Véletlenek sorozatával indult a belügy által is megfigyelt Cseh Tamás karrierje tegnap
- India és Mezopotámia civilizációit kötötték össze Kelet-Irán titokzatos városai tegnap
- Gyilkos Colt és bizarr párbaj: két izgalmas történet a forgótáras pisztolyok őskorából 2022.08.06.
- Tragédiával végződött az Északi-sark meghódítására indult svéd hőlégballonos expedíció 2022.08.06.