A gyógyító varázsnövény, ami mára gyilkossá vált: a dohány
2025. január 16. 09:57 Múlt-kor
Bár Európába élvezeti cikként érkezett, az amerikai őslakosok – fájdalomcsillapító hatása miatt – gyógyításra használták a dohányt. Fogyasztása bódító hatással járt, ezért gyakran varázslatos szertartások része is volt. Az indiánok békepipája a szövetség vagy szerződéskötés megpecsételésének szertartásos eleme volt.
Dohányzó klub, illusztráció 1859-ből.
Korábban
Újvilági növény, amely először gyógyító erővel és varázslatos rituálékkal kapcsolódott össze, mára a káros élvezeti cikkek szimbólumává vált. Az amerikai őslakosok szertartásos békepipájától az európai előkelőségek udvari szokásain át a modern társadalmak mindennapjaiig ível a dohány története. Miközben egyes korok tiltották, mások ünnepelték, a dohányzás mindvégig megosztó, mégis ellenállhatatlan szokás maradt – bűnös élvezet, amely egyszerre volt a hatalom, a lázadás és a kárhozat szimbóluma.
Bűnös élvezetek
A földrajzi felfedezések számtalan újdonságot hoztak az európai ember mindennapi életébe. Megváltozott a gasztronómia, megjelent a krumpli és a kukorica, de Amerikából származik a kakaó és a dohány is. Sokakat megbotránkoztatott a sodort dohány, amely fogyasztása erős füsttel járt. A dohányzás olyan szokatlan látvány volt, hogy az egyház is elítélte, mivel ördöghöz hasonlóvá teszi az embert. Kolumbusz Kristóf két társa (Rodrigo de Jerez és Luis de la Torre), akik megismertették Európát a füstöléssel boszorkányság vádjával álltak az Inkvizíció elé.
A dohányzás sokáig az úriemberek kiváltsága volt.
Bár a sodrott dohányt Bartolomé de las Casas mutatta be Európának, elterjedése Jean Nicot-hoz köthető, akinek nevéből a nikotin is származik. Medici Katalin francia királyné is hamar rászokott a dohányra, leginkább kínzó fejfájását enyhítette füstöléssel. I. Erzsébet uralkodása alatt már Angliában is ismerték az Újvilágból származó növényt. A királynő által küldött gyarmatosítók Sir Walter Raleigh vezetésével indultak útnak. Raleigh alapította Újfundlandot, majd 1584-ben Anglia első amerikai gyarmata Virginia megszervezését is vállalta. Érdemeit a királynő lovagi címmel ismerte el, nevét pedig 1928 óta egy cigaretta márka is őrzi.
Drákói szigor
A dohányzás rövidesen nagy népszerűségre tett szert, az egyházi, vagy olykor uralkodói tiltás ellenére. Az Erzsébet királynőt követő I. Jakab szégyenletes cselekedetnek tartotta a füstölést, I. Mihály orosz cár pedig egyenesen megtiltotta fogyasztását. Szigorúan büntették a dohányzókat, ha valakit többször is rajtakaptak, saját pipájával csonkították meg.
A modern korra egyre népszerűbb élvezeti cikket használók a két világháború között megsokszorozódtak. Nem tiltották a használatát, bár a nők esetében voltak korlátozó intézkedések. A 20. század elején a dohányzás szexuálisan túlfűtött tevékenységnek számított.
Az azték lakoma elengedhetetlen kelléke.
A szüfrazsettmozgalom kezdett sikereket elérni a női egyenjogúság kérdésében, de New Yorkban, 1908-ban Timothy "Little Tim" Sullivan városi tanácsostanácsosnak nem tetszett, hogy a hölgyek nyilvános helyen cigarettával a kezükben mutatkozzanak. Javaslatot tett a dohányzást tiltó rendeletre, ami hotelekben és éttermekben korlátozná a füstölést nők számára.
A rendeletet elfogadták és sokan az utcán történő cigarettázásra is értelmezték, így esett meg hogy Katie Mulcahey kezeire bilincs került. A cigarettázó nőt letartóztatták és egy ideig rács mögött ült, majd öt dollár büntetés megfizetésére kötelezték. A polgármester két hét után vonta vissza a rendeletet.
A napjainkban is népszerű dohánytermékek káros hatásait már évtizedek óta ismeri az orvostudomány. Társadalmi kampányok igyekeznek felhívni a figyelmet a cigaretta veszélyeire. 1971-től az Egyesült Államok betiltotta a dohánytermékek reklámozását, de népszerűségükből azóta sem veszítettek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. IV. Béla uralkodása és a tatárjárás
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Élete utolsó évtizedét a fiával való háborúskodással töltötte IV. Béla király
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Kétnapi járóföldre mindent holttestek borítottak a muhi csata után
- A legenda szerint Árpád-házi Szent Kinga imádsága mentette meg Lengyelországot a tatárdúlástól
- Mégsem az extrém időjárás kergethette ki a tatárokat a Kárpát-medencéből
- Batu kán és a szláv favágók
- Hamar az alvilág első embere lett a sebhelyes arcú Al Capone tegnap
- „Wittenberg Hajnalcsillagának” is nevezték Luther Márton későbbi feleségét tegnap
- Hangszert is készített és feltalálta bifokális lencsét az utolsó polihisztorok egyike, Benjamin Franklin tegnap
- Liszt Ferenccel is szóbahozták a botrányhős táncosnőt, Lola Montezt tegnap
- Elhunyt David Lynch amerikai filmrendező tegnap
- Európa-szerte rettegtek a seprűn repülő boszorkányoktól tegnap
- Klapka Györggyel és Görgey Artúrral is vitába keveredett Dembinszky tábornok 2025.01.16.
- Nem volt problémamentes a Dorogi hanglemezgyár működése 2025.01.16.