2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

„Wittenberg Hajnalcsillagának” is nevezték Luther Márton későbbi feleségét

2025. január 17. 18:07 Múlt-kor

Miután 1517. október 31-én Luther Márton közzétette a 95 pontját, az élete teljesen megváltozott. Az Ágoston-rendi szerzetes egyházi megújulásra irányuló törekvése szétfeszítette a korábbi kereteket és új felekezetet hozott létre.

Luther Márton és Bóra Katalin esküvője egy 1872-es ábrázoláson.
Luther Márton és Bóra Katalin esküvője egy 1872-es ábrázoláson.

 „Wittenberg Hajnalcsillagának” is nevezték Luther Márton későbbi feleségét, akit apácák neveltek. Megszökött a zárdából, szerelembe esett a reformátorral és egy életen át kitartott férje mellett.

Pápai után birodalmi átok

X. Leó, aki 1513-tól első Medici-pápaként volt az Úr földi helytartója, kezdetben nem tulajdonított nagy jelentőséget Luther tevékenységének. 1520-ban azonban már figyelmeztető bullát küldött neki (Exsurge Domine címmel), amiben kiközösítéssel fenyegette meg és elrendelte, hogy írásait nyilvánosan égessék el. Az erre adott határidő utolsó napján – válaszul a pápának – Luther X. Leó bulláját a lángok közé vetette. Ezek után nem érte váratlanul, hogy az egyházfő 1521. január 2-án kiadott bullája már az egyházi átkot tartalmazta.

Luther – miután a szerzetességet feladta, kiközösítették az egyházból és kiátkozási eljárást indítottak ellene a birodalomban – Bölcs Frigyes segítségével a wartburgi várba menekült. A birodalmi átok miatt bárki szabadon megölhette, de a szász választófejedelem védelme alatt biztonságban dolgozhatott. Távolléte alatt Wittenberg a reformáció központja lett, ahol tézisei közül több is megvalósult. Papok házasodtak Luther hatására, aki maga nem akart megnősülni.

Apácák szökésben

Mindeközben Wittenbergtől délre, Lipcse közelében, a nimbscheni kolostorban egy fiatal apáca is hírt kapott Luther mindent felforgató tanairól. Bóra Katalin tizenhat éves korában tette le fogadalmi esküjét. Az elszegényedett nemesi család sarja 1499. január 29-én született, anyja korai halála miatt apácák nevelték fel. 1523 húsvétján nyolc társával együtt életre szóló döntést hoztak és megszöktek a zárdából. Halálbüntetés terhe mellett indultak útnak Wittenbergbe, hogy találkozzanak az egyházújítóval, aki többüknek segített férjet találni.

A fiatal Katalin kezére is több kérő pályázott, de ő egyik beszélgetésük során bevallotta Nicolaus von Amsdorf teológusnak, hogy ideális társnak tarttaná Luther Mártont. 1525 júniusában az egész város meglepetésére és a reformátor barátainak megdöbbenésére megkötöttek  a házasságot. Frigyük felháborodást keltett és sok gúnyvers született róluk.

Zajos otthon, békés család

A reformátor írásaiban sokat foglalkozott a keresztény házasság gondolatával, Katalinnal való szövetségével pedig jó példával járt elöl. A bencés apácából családanya és gazdasszony lett. Esküvőjük után hamarosan gyerekzsivaj töltötte meg a Bölcs Frigyestől kapott wittenbergi házat. Hat gyermekük közül Elisabeth és Magdalena nevű lányaik nem érték meg a felnőttkort. Legfiatalabb lányuk, Margatha 1534-ben született, tőle származnak a ma élő Luther-utódok. Saját gyermekeik mellett – Katalin bíztatására – árvákat is magukhoz fogadtak.

Katalin a gyereknevelés mellett a háztartás vezetésével is foglalkozott. Sok teendője volt, hiszen a házaspár szívesen fogadott vendégeket. Rászoruló diákokat és barátokat is megvendégeltek, volt alkalom, hogy a wittenbergi házban harmincan ültek le a vacsoraasztalhoz. A reformátor nem egyszer „Kata uramnak” nevezte a határozott asszonyt, akit – a kor szokásától eltérően – egyedüli örököseként nevezett meg végrendeletében.

 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Bóra Katalin arcképe 1526-ban.A nimbscheni zárda romjai a 19. században. (Kép forrása: Wikipédia / Deutsche Fotothek / CC BY-SA 3.0 DE)
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!