Lehet-e szellemi örökség egy kamikaze levele?
2014. február 6. 13:28
Japán felterjeszti az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára a kamikaze pilóták által írt második világháborús leveleket. Nem tudni, hogy a lépés hasonlóan hűvös fogadtatásban részesül-e, mint amikor Tokió szénbányákat és olyan ipari létesítményeket szeretett volna világörökségi védelem alá venni, ahol a gyarmati időkben koreaiak ezreit dolgoztatták kényszermunkásként.
Korábban
A szellemi kulturális örökség megőrzéséről szóló UNESCO-egyezményt 2003-ban fogadták el, erre azért volt szükség, mert a szervezet világörökségi egyezménye alapvetően az épített örökségre összpontosít. A szellemi világörökség az ősöktől örökölt hagyományokat, kifejezésmódokat - szóbeli hagyományokat, előadóművészeteket, társadalmi gyakorlatokat, ünnepi rítusokat, eseményeket, régi iparágak tudásanyagát tartalmazza.
A Japán Nemzeti Műsorszolgáltató, az NHK értesülései szerint a Kagosima prefektúrában található Minamikiusu városa kedden 333, a második világháborús kamikaze pilóták által hátrahagyott levelet terjeszt fel az UNESCO reprezentatív listájára. A város egykoron olyan bázisnak adott otthont, ahonnan a japán pilóták indultak el, hogy elsüllyesszék az amerikai hadihajókat. A pilóták több mint ezer levelet és több ezer fotót hagytak maguk után; a minamikiusui múzeumban 14 ezer ilyen emléket őriznek, amelyek közül 333-at fordítottak le angol nyelvre.
Japán egyik korábbi próbálkozása heves ellenérzéseket szült, miután a kormány megpróbálta felterjeszteni az UNESCO világörökségi listájára Kjúsút és Jamagucsit, ahol a gyarmati uralom idején a japán hatóságok koreaiak ezreit dolgoztatták kényszermunkásként. Jun Bjong Sze dél-koreai külügyminiszter kedden az UNESCO etikai elveivel ellentétesnek nevezte Tokió akkori lépését, ám a mostani felterjesztés sorsáról egyelőre nem lehet tudni.
A japán légierő öngyilkos - főként önkéntesekből álló - alakulatát, amely kamikaze néven vált híressé, 1944. október 21-én vetették be először a Fülöp-szigeteki Leyte-öbölben. Az öngyilkos támadások alapját a busidó adta, amelynek alapján egy harcos számára a hadifogság a legnagyobb megalázatást jelentette. A pilóták legfőbb célpontjai a repülőgép-hordozók voltak. A japánok több mint ötezer kamikaze repülőgépet tartalékoltak a Japán elleni amerikai támadás visszaverésére, s a háború alatt körülbelül 2500 bevetésre került sor.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2014
- Így látta a sajtó Kárpátalja visszafoglalását
- Az embermentő Jane Haining
- Mi történt Kamenyec-Podolszkijban?
- A bundázás egyidős a futballal
- A hét törpe kalandjai Auschwitzban
- A kóser konyha különlegességei
- Hogyan kampányoltak a római politikusok?
- A numerus clausustól a numerus nullusig
- Így temettük el "Kossuth apánkat"
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.