Bezárták a múzeumot, ahol szinte csak hamisítványokat őriztek
2013. július 18. 14:04
Kénytelen volt lehúzni a rolót az a kínai múzeum, amelynek 40 ezer darabos ősi gyűjteményéről kiderült, hogy egy-két kivételtől eltekintve hamisítványokból áll.
Korábban
Az északi Hopej tartományban található csicsou-i Csipaocsaj Múzeum 2010-ben nyitotta meg kapuit Kínában. Az intézményben 12 kiállítótér várta a látogatókat, egyedülálló kulturális értékeket kínálva a turisták és a helyiek számára.
A csicsou-i „sikertörténetnek” azonban hétfőn - nem teljesen váratlanul - vége szakadt: a jegypénztárak zárva maradtak, miután kiderült, hogy a múzeumot be kell zárni, mivel a Csipaocsajban jórészt hamisítványokat őriznek, a tárgyakat pedig 100 és 2000 jüan közötti árakon vásárolták össze.
A lavinát Ma Pojung kínai író indította el, mikor felfigyelt az ellentmondásokra, majd ezeket az interneten is közzétette. Az egyik legdurvább "bakit" azon leleteknél szúrták ki, amelyek állítólag a Sárga császár (Huangdi, Huang-ti) korából valók, azaz több mint négyezer évesek; a Shanghai Daily cikke szerint azonban ezeken a feliratok egyszerűsített kínai jelekkel íródtak, ami egyértelműen a 20. századi gyakorlatra vall. A gyűjteményt „gazdagította” a Tang-dinasztia ötszínű porcelánvázája is, az „unikális” műalkotás egyetlen szépséghibája, hogy a technikát csak évszázadokkal később, a Ming-dinasztia idején találták fel.
A múzeum vezetése igyekezett menteni a menthetőt és kisebbíteni a skandalumot. Az egyik illetékes, Vej Jingcsün elismerte, hogy az intézménynek valóban nincs meg a működéshez szükséges tartományi engedélye, de „örömteli”, hogy a 40 ezres kollekcióból 80-ról kiderült, hogy eredeti.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap