Befolyásos tanácsadók a középkortól a hidegháborúig
2013. július 2. 18:22
Korábban
Richelieu bíboros
Armand-Jean du Plessis de Richelieu családja a családfő halála és a rossz gazdasági vezetés miatt nehéz időszak elé nézett. Ahhoz, hogy a fő jövedelmi forrásul szolgáló luconi püspöki birtokot megőrizhessék, sürgősen püspökké kellett szentelni a család egy tagját, ez pedig Armand-Jeanra várt, akit vonzott a tudomány és az egyházi pálya. Miután megkedveltette magát V. Pál pápával, hihetetlenül fiatalon, mindössze 22 esztendősen püspök lett.
Éles esze miatt, illetve mivel a hatalom érdekeit tartotta szem előtt, hamar bekerült a királyi tanácsba, s nemsokára a gyerekkirály XIII. Lajos felesége, Ausztriai Anna lelkésze lett, majd a külügyek irányítását is rábízták. Később egy puccs során száműzték az udvarból, azonban rájöttek, hogy szinte csak ő képes lecsillapítani a lázongó tömeget, így a király visszahívta. Négy éven át folyó tárgyalások és heves viták után a megegyezés egyik pontjaként Richelieu-t jelölték bíborosnak. A bíboros 1624-ben kereskedelmi és tengerészeti államtitkár és a Királyi Tanács feje lett. 1628-ban létrehozták számára a főminiszteri posztot, hatalma kiszélesedett. Két fő célja a korlátlan királyi hatalom és az európai francia hegemónia megteremtése lett.
Külpolitikája a spanyol és német Habsburgok hatalmának gyengítésére irányult. A nemes cél érdekében mindent bevetett, sokszor saját maga vezette a francia csapatokat az ellenség ellen. Az anyakirályné, Medici Mária szerette volna leváltatni az államügyekben egyre nagyobb befolyást szerző Richelieut, de XIII. Lajos ragaszkodott hozzá; az édesanyja ekkor Németalföldről próbált lázadást szítani, de a bíboros meghiúsította szándékát.
Támogatásával katolikus missziók jöttek létre Afrikában, Amerikában és a Közel-Keleten, ezek a későbbi francia gyarmatbirodalom alapját jelentették, a holland hajók vásárlásával pedig lerakta a francia kereskedelmi és haditengerészet cövekeit. Ő tette hazáját európai nagyhatalommá, ugyanakkor soha nem riadt vissza az önkényuralmi eszközök használatától, a modern nemzetállam és a modern központi hatalom mellett a modern titkosszolgálatok alapítóját is benne tisztelhetjük. A történészek egy része a monarchia hazafias támogatóját látja benne, míg mások a hataloméhes cinikust - ezt a nézetet erősíti Richelieu ábrázolása is Dumas A három testőrében. Hazájában azonban egyöntetű elismerés övezi emlékét, csatahajót és hajóosztályt neveztek el róla, sőt eredetileg az ő nevét viselte volna az első francia atommeghajtású anyahajó, ez a megtiszteltetés azonban végül Charles de Gaulle-t érte.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.