2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Őskori festmények mutatják meg a Mississippi-kultúra világképét

2013. június 27. 08:58

Fejlett világkép

A kutatók 44 darab szabad ég alatti és 50 darab barlangi műalkotást fedeztek fel Tennesseeben, amelyek egy része magánterületen áll. Több helyszín már elpusztult, a tanulmányok pedig nem adnak pontos helyszíni adatokat azért, hogy megvédjék az őskori leleteket az illetéktelen kezektől. A festményekből kiderül, hogy a kultúra miként is gondolkozott az őt körülvevő világról. A kozmosz lefestése hasonlít a többi indián kultúra, mint például a maják világképére.

A Mississippi indiánjainak szemében a kozmosz szintekbe és szférákba szerveződött, az emberek ezek közül pedig csak egyet foglalnak el, a többit különböző szellemlények lakják. A festményekből a szférák szétválásának történetét is kihámozhatjuk a kutatók szerint. Az alsóbb szinteken a gonosz szellemek laknak és ún. transzformáló alakok, mint például alakváló emberek, akik főként madarakká változnak át. Az alvilágban erőszakos cselekmények is feltűnnek, az egyik alak például egy baltával látható, amelynek egy emberi fej a dísze. Az alsó régiók ábrázolásait értelemszerűen leginkább a földalatti barlangokban találták meg a kutatók, mivel az indiánok megpróbálták oda festeni a gonoszt, ahol világképük szerint valójában is lakik.

Az emberi szférák felett jóindulatú szellemek laknak, akik az időjárást befolyásolják, és a növényekről gondoskodnak. A kultúra tagjai rájuk támaszkodnak és tőlük függ a megélhetésük. A magasabb szinteken lévő ábrázolások gyakran egyszerűbbek, az emberi arcok sematikusabbak, s nem profilból láthatók, a részletességük pedig hagy némi kívánnivalót maga után, magyarázta Simek. Az egyik képen például egy férfi látható, amint egy kereplőt szorongat.

A képeket széndarabkákkal rajzolták meg, így a legtöbb fekete színű, azonban néhány szabadban lévő vörös színre váltott az idők során, mivel a felhasznált vas oxidálódott. „A művészek megpróbálták összekötni az elme által létrejött tájat a természeti tájképpel” – mondta Simek. A művészet és a világkép összekapcsolása nem egyedülálló az ősi népeknél. Ugyanezzel próbálkoztak az egyiptomi piramisok, a Stonehenge és a középkori katedrálisok építtetői is. „Az emberek gyakran vallási meggyőződésből osztják az univerzumot különböző részekre” – mondja Simek. „A legtöbb társadalomban a középső régiókban található az ember, az alsó és felső szinteken pedig a szellemek tanyáznak” – tette hozzá.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár