Megtalálták az ókori Brigetio fémműves műhelyét
2012. július 29. 10:18 MTI
Teljesült az idei ásatások célja, megtaláltuk a brigetiói polgárváros fémműves műhelyét - hangsúlyozta Borhy László egyetemi tanár, az ELTE ókori régészeti tanszékének vezetője a négyhetes feltárások eredményeit összegezve.
Korábban
Ismertetése szerint a Komárom-Szőnyben folyó ásatások bőségesek voltak leletanyagban. "Rengeteg kerámiatárgy került elő - edényeket, amfora-töredékeket találtunk, feltártunk csontfaragványokat, érmeket, bronz használati eszközöket. Ezek értékelését szeptembertől az ELTE ókori régészeti tanszékén egyetemi órák keretében kezdjük meg" - mondta.
Mint Borhy László kiemelte, az idei ásatási szezon leglátványosabb eredményének egy fémműves műhely feltárása tekinthető. Korábban olyan bronztárgyakat, félkész termékeket és fémhulladékokat találtak, amelyek arra utaltak, hogy a közelben valahol egy bronzműves műhely lehetett.
"Kedvezett a szerencse és a hét elején sikerült megtalálnunk" - jegyezte meg a régészprofesszor. A műhely, amelyben nemcsak bronz, hanem egyéb fémek megmunkálása is folyt, egy 10 méter széles és 20 méter hosszú, észak-déli elhelyezkedésű, csatornázott udvar keleti felében működött. A régészek feltártak három egymás közelében elhelyezkedő, 1,5-2 méter átmérőjű kerek fémöntő kemencét. A leletek között előkerültek áldozati ajándékok (votívok) előállítására szolgáló öntőformák, amelyeket különböző isteneknek ajánlottak fel. Az egyik a pásztorok, kereskedők, utazók istenét, Mercuriust ábrázolta, de előkerült Fortunát, vagy Vénuszt ábrázoló töredék is.
"A kemencéktől délre nagyon érdekes felfedezést tettünk. Három évvel ezelőtt tártunk fel egy pincét, idén pedig egy másik insulában újabb pincére bukkantunk. Nagyjából ugyanolyan volt az elrendezése az insulán belül, mint a korábbi esetben, azt is mondhatjuk, hogy itt egy brigetiói pincesor húzódhatott" - fogalmazott Borhy László, hozzátéve: valamilyen egységes városépítészeti koncepció határozhatta meg az insulák beépítését.
Az idén a pincének csupán 1,5 méteres szakaszát tárták fel, ugyanis a bontások során olyan szerves maradványokra bukkantak, amelyek kiemelésére, konzerválására fel kell készülni. "Jövőre próbáljuk meg teljes egészében feltárni ezt a pincét. Körülbelül egyméteres mélységben 40 centiméter szélességű, félméteres, egyméteres elszenesedett gerendadarabok maradtak meg a kedvező talajviszonyoknak köszönhetően" - mondta.
A pincében, amely a jelek szerint élelmiszerraktárként szolgálhatott, nagy mennyiségben kerültek elő egyéb szerves maradványok, így datolya és olajbogyó, de találtak alma és barackmagokat, ami egészen szenzációs leletnek számít.
"Az egzotikus gyümölcsöket konzervált állapotban szállították Brigetióba - az olajbogyót besózták, a datolyát aszalták, hogy az áru kibírja a hosszú utat és a célállomáson fogyasztható állapotban kerüljenek a távoli csemegék. Néhány éve találtunk fügemagokat egy sírban, a gyümölcsöt túlvilági útravalónak szánták az elhunyt számára.
Archeobotanikusok megállapítása szerint a Közel-Keletről, valószínűleg a mai Szíria területéről importálhatták a gyümölcsöt. Brigetio egyébként a távolsági kereskedelem fontos célpontja volt. Messziről - Hispániából, Itáliából szállítottak ide csemegéket, erre utal a korabeli csomagolóanyag, az amforák, amelyekben légmentesen lezárva nagy távolságokra tudták eljuttatni az olajt, bort, olívabogyót, fahéjat, de osztrigát is szállítottak Brigetióba" - összegezte Borhy László.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20