Megmutatta arcát a maja templom
2012. július 24. 12:14
1600 évvel ezelőtt a vérvörös színű Éjjeli Nap Templomát több kilométeres távolságból is látni lehetett; az építményt a maja napkirály csodás maszkjai díszítették. A guatemalai dzsungel mélyébe vesző templom végre megmutatta arcait a régészeknek, s új információkat árult el a birodalom területén egymással hadban álló királyságok történetéről és a maják napkultuszáról.
Korábban
El Zotz régészeti lelőhelye a mai Guatemala területén, a dzsungel mélyén, az El Diablo-piramis királyi sírja mögött található. Az El Diablónak, vagyis Ördögnek nevezett 13 méter magas piramisnál 2009-ben már felfedezték az Éjjeli Nap Templomát, 2010-ben pedig egy királysírt azonosítottak a helyszínen.
A templom oldalán másfél méter magas, háromdimenziós stukkó maszkok voltak, amelyek a napistent ábrázolták, s amelyek a nap 24 órájában állandó változásban voltak – annak megfelelően, hogy a felhők hogyan takarták el az égitestet.
Az egyik maszk cápaformájú – magyarázta Stephen Houston, a Brown Egyetem régésze, aki szerint ez a keleten felkelő Napra utal. A maja kultúrában a nap általában valaminek a kezdete, a napisten pedig a királyság szimbóluma; az pedig, hogy ilyen ábrázolások kerüljenek elő egy királyi sír mellől, azt jelezheti, hogy az alapító – El Zotz első királya – földi maradványait is valahol a templomban kell keresni.
A Houston vezette tudóscsapat arra a következtetésre jutott, hogy a maják élő dologként tekintettek a templomra, ahol az orrok és szájak a korábbi rétegeken rendszeresen eltorzítva vannak ábrázolva. Houston szerint ez igen elterjedt volt a maja kultúrában, ugyanakkor úgy látja, hogy a torzítás nem a tiszteletlenség jegye, hanem éppen ellenkezőleg: a hódolat megnyilvánulási formája volt.
Simon Martin maja-kutató szerint az El Zotz-i lelet azért is jelentős, mivel a napisten ábrázolását eddig apránként, darabokból kellett összeszedegetni, itt viszont minden egy helyen van. Ráadásul az általános gyakorlattal ellentétben a maják itt óriási erőfeszítések árán, de megőrizték az eredeti templomot, s csak úgy építkeztek rá.
A nagy műgonddal végzett építkezés és a megőrzés ellenére úgy tűnik, hogy a templomot nem használták sokáig. A helyszínen talált bizonyítékok alapján azt feltételezik, hogy a szakrális épületet valamikor – ismeretlen okokból – az 5. században elhagyták. A pontos magyarázat egyelőre várat magára, eddig ugyanis csak a homlokzat 30 százalékát sikerült feltárni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. Az ENSZ és az Európai Unió
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- 1948 óta a „visszatérés joga” áll az izraeli-palesztin konfliktus középpontjában
- 26 éves az Európai Unió
- Tényleg nem tett meg mindent az ENSZ a magyar ügy érdekében 1956-ban
- Botrányok övezték az egyik legnagyobbb ENSZ-szervezet történetét
- A gázai lőporos hordó - az arab-izraeli konfliktus története
- 10 tény a ruandai népirtásról
- 60 éve lett vége a hidegháború legvéresebb konfliktusának
- Az ENSZ-re sózta London Palesztinát
- Viták a közös európai történelem kapcsán
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.