Az első modern népirtás
2012. január 29. 18:48
Korábban
Élet az Oszmán Birodalomban
A mai Örményország területét a 15-16. században hódították meg az oszmán-törökök. Az örmények jórészt a keleti tartományokban, zömük falvakban, távol a városi központoktól élt, s úgynevezett milletibe szervezték őket. Bizonyos szabadságot ugyan élvezhettek, de általánosságban elmondható, hogy az örményeket a többi kereszténnyel együtt másodrangú alattvalókként kezelték. Egy átlagos örmény keresztény gyermekadót (devshirme) fizetett, a katonai szolgálatot pénzen váltotta meg, s mivel a hadseregből többnyire kizárták, fegyvert nem viselhetett, ráadásul sok helyen csak vallási szertartás során használhatta anyanyelvét, bíróság előtt nem tanúskodhatott muzulmán ellen és gyakran kellett speciális büntetőadót fizetnie. Az örmények elnyomását a három európai nagyhatalom, Nagy-Britannia, Franciaország és Oroszország is szóvá tette, s ugyan az Oszmán Birodalom hitet tett a kisebbség helyzetének javítása mellett, nem sok előrelépés történt: a fennen hirdetett tanzimat (újjászervezés) csak a gazdasági változásokra terjedt ki.
Az örmények öntudatra ébredése csak az 1860-as, 1870-es években történt meg (innen az elnevezés: hű nemzet, azaz milleti sadika). Az 1877-78-as török-orosz háború után Oroszországban látták meg szabadságuk garanciájának letéteményesét, de még a berlini kongresszuson is csak az autonómia hangoztatásáig jutottak el. De miután kiderült, hogy az oszmánoknak az örmények sorsának jobbra fordítására vonatkozó ígérete írott malaszt maradt, a diaszpóra (értelmiségi) tagjai is megmozdultak, s különböző pártokba és társaságokba tömörülve próbálták az otthon élők ügyét előbbre vinni. A birodalom létét fenyegető krízis idején az ellenséges oroszok által támogatott, autonómiát, egyenlőséget, fegyverviselési jogot követelő örmények a török kormányzat szemében a legsúlyosabb hazaárulást követték el: megbízhatatlan, ellenséges kisebbséggé váltak.
A Porta az örmények lecsendesítésére a hamidije lovasságot vetette be, a főleg kurdokból álló félkatonai szervezet kíméletlenül leszámolt az oszmánok provokációjára kirobbant felkelések résztvevőivel. 1895-ben Konstantinápolyban és az örmények lakta keleti provinciákban féktelen öldöklésbe kezdtek az ellenállást csírájában elfojtani igyekvő török hatóságok, aminek egyes becslések szerint akár 300 ezer örmény is áldozatul eshetett.
1908-ban felcsillant a remény, hogy az örmények végre egyenlő bánásmódban részesülhetnek, mikor a Szalonikiben állomásozó török harmadik hadsereg puccsot hajtott végre II. Abdul Hamid szultán ellen. Az ifjútörök mozgalomhoz tartozó tisztek célja „Európa beteg emberének” meggyógyítása, az európai normák megszilárdítása, a birodalom modernizálása volt. A mozgalom két szárnya, a liberális konstitucionalisták és a nacionalisták véleménye különbözött az örmények jogállásának megítélésében: a két csoport az 1902-es párizsi kongresszuson azonban dűlőre jutott a kérdésben, s az előbbiek befogadó, a kisebbségi jogokat biztosító álláspontja kerekedett felül. A sors fintora, hogy a nacionalista-technokrata ifjútörököket örmény szövetségeseik sokáig pénzzel támogatták, hiszen az általuk liberális reformernek gondolt új kormánytól várták az örmények jogainak biztosítását.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Ókori állam-berendezkedések
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Róma első császára ellen is háborúba ment az ókor egyik legharciasabb asszonya, Fulvia Antonia
- Mi volt Róma bukásának oka?
- Egyezményes súlyú fémdarabokat használtak pénzként a bronzkori Európában
- Jeruzsálemben került elő egy Aquincumban talált ókori bronzmécses párja
- Ki volt a történelem legrosszabb politikai tanácsadója?
- Mi okozta a Római Birodalom bukását?
- Hét meglepő tény a római nőkről
- Valóban erotikus költészete miatt száműzte Róma császára a költő Ovidiust?
- Egész történelme során igen nagy volt Róma genetikai sokszínűsége
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.