Freskóvadászat Bulgáriában
2010. december 15. 11:01
Bulgária egyre rosszabb állapotban lévő műemlékei kiemelkedő és egyedülálló szereppel bírnak a balkáni művészetet történetében. Az örökségvédők ezért most önkéntes diákok bevonásával mérik fel az érintetlen történelmi vidék legfontosabb építményeit.
Korábban
A Balkán szívében, Szerbia és Macedónia határán fekvő régió a fővároshoz való közelsége ellenére kimaradt a II. világháborút követő kommunista átalakulásból. A terület a középkorban előbb a bolgár és a bizánci császárság fennhatósága alá tartozott, a 14. században azonban már a bolgár és a szerb királyság közti határvonal húzódott ezen a helyen. A század végén az Oszmán Birodalom hódította meg a térséget, amely 1878-ig a szultán fennhatósága alatt állt.
A határzóna később is megmaradt, és ekkor a szocialista országok közös határát védték a térségben. A 20 kilométeres szakasz megközelítése igen korlátozott volt, és a szegregáció 50 éve erős gazdasági és demográfiai változást okozott, a terület a legszegényebb és legnéptelenebb régióvá vált. Ennek a fél évszázadnak mégis volt haszna: az elszigetelődés megóvta a térség kulturális és természeti örökségeit.
A régió a kultúrák találkozásának kiemelkedő példája: a templomok és kápolnák falain az összes középkori balkáni művészeti iskola munkája megtalálható. Bár ez a jelenség egyedülálló Kelet-Európában, ma már csak az eredeti alkotások maradványaival találkozhatunk. A szegényesen épített, aprócska templomok és kápolnák többsége elhagyatott, düledező, barátságtalan, de belsejükben még mindig láthatók a csodaszép freskók, melyek a századok során rengeteget veszítettek eredeti fényükből.
A Balkáni Örökségvédelmi Intézet ezért most oktatási programot indított a műemlékek dokumentálására. A részvevők – önkéntesek a világ minden tájáról – terepszemléken vesznek részt, melynek során rajzolnak és fotókat készítenek, de emellett különböző workshopokat és történelmi, művészettörténeti előadásokat is szerveznek a számukra. Az expedíció emellett arra is koncentrál, hogy a régi forrásokból minél több információt gyűjtsenek össze az építményekről és azok festményeiről, hogy széles körben felhívják a figyelmet a műemlékek jelenlegi állapotára.
Az önkéntesek és az őslakosok lelkesedése mostanra hatalmas lökést adott a projektnek. A közösen végzett dokumentáció első lépcsőfoka lehet a templomok megóvásának, helyreállításának. Néhány konkrét emlékmű restaulásáról már jelenleg is folynak finanszírozási tárgyalások.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap