Életre kelt a hajósi kastély barokk kertje
2010. november 8. 19:12 MTI
Hajóson a felújított egykori érseki kastély szeptember végi átadása után pár héttel elkészült az eredeti pompájában helyreállított barokk kert is.
Korábban
A szeptemberi kastélyavató óta már több mint 4 ezer látogatója volt a megyei önkormányzat kezdeményezésére felújított volt főúri lakhelynek. A megye egyik legrégebbi világi műemlékének nemcsak a fő- és melléképülete született újjá, hanem a parkja is, ahol a füvesítést követően megkezdődött a növények betelepítése.
Gyertyánok, lila akácok, tiszafák, díszkörtefák, bukszusok, vadszőlők "nőttek varázsütésre" Magyarország első teljesen helyreállított barokk kertjében. Az előnevelt fákat erőgépek segítségével helyezték el az ültetőgödrökben. A hatméteres, őszi ruhában pompázó fák máris lenyűgöző látványt nyújtanak a sétányokkal, szökőkúttal díszített parkban.
A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat a kihasználatlanul álló hajósi érseki kastély rekonstrukcióját, turisztikai vonzerővé fejlesztését tűzte ki célul, melyet a Megyei Múzeumi Szervezet üzemeltetésében interaktív, látogatóbarát bemutatóhelyként működtet. Az 563 millió forintba került beruházáshoz 470 millió forintos pályázati támogatást nyert el a megyei önkormányzat. Egy év alatt a megye egyik legrégebbi világi műemléke újult meg, amely építészettörténeti, művészettörténeti és kultúrtörténeti adottságait tekintve is az egyik legjelentősebb épület az Alföldön.
A hajósi kastélyt és melléképületeit 1739-40-ben építtette gróf Patachich Gábor kalocsai érsek. Patachich készíttette az emeleti dísztermek gyúrt műmárványból készített díszítéseit is, melyek falmezőiben III. Károly, Erzsébet Krisztina, Mária Terézia és Lotharingiai Ferenc nagyméretű, egészalakos képmásai kaptak helyet. Ezeket hosszú ideig a hajósi plébánián őrizték, most visszakerültek a kastélyba. Az épületben 1907-08-ban Városy Gyula érsek a Haynald Lajos bíboros-érsek által alapított gyermekotthont helyeztette el. Az ekkor történt átalakítás során boltozatokat, közfalakat bontottak el, s ugyanekkor tűnt el a kastély teljes belső berendezése is. Az addig zsindelyfedésű tetőt cseréppel borították újra.
Az államosítás után kisebb átalakítások történtek, ekkor csupán néhány közfalat bontottak ki a továbbra is gyermekotthonként működő épületben. A kastély funkciója az 1990-es években megszűnt. Ezután az országos műemléki védettség alatt lévő kastélyépület üresen, kihasználatlanul állt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2012
- Özvegyek országa: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- A férjét istenítő vörös grófnő
- A pártfeleség
- "18 évet vártam erre a napra"
- "Na, Nagyné, meghallgatod, amit írtam?"
- A kormányzó hitvese
- A Tutanhamon-sír feltárásának krónikája
- A magány rabjai
- A prostitúció és a prostituáltak rendőri szemmel az 1980-as évek Budapestjén
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20