Bezárásra ítélhetik a berlini turisztikai levéltárat
2009. január 12. 14:07 MTI
Színes reklámbrosúrák a náci korszakból, Németország első gyógyfürdőjegyzéke és ősrégi útikönyvek távoli országokból: a Berlini Szabadegyetem Willy Scharnow Turisztikai Intézetének levéltára páratlan kincseket őriz.
"Egyedülálló archívum ez, Európában ebben a formában nincs még egy ilyen" - magyarázza Hasso Spode turizmuskutató, levéltárigazgató. A gyűjtemény mégis hamarosan eltűnhet: az intézetet ugyanis néhány hónap múlva bezárják, és ezzel a levéltár sorsa is megpecsételődhet, jóllehet még nem dőlt el, hogy az intézettel együtt ezt is felszámolják-e.
A járókelő nem is sejti, hogy milyen gazdag anyag rejtőzik a Malteserstrassén, Berlin Lankwitz negyedében álló egyetemi épület puritán homlokzata mögött. A földszinten, az egykori teniszcsarnokban, a bézs színű ajtók mögött a látogatók - legalább gondolatban - távoli utazásokat tehetnek. A gondosan rendszerezett 19. századi bedekkerek európai országokra szóló utazási tanácsokkal látják el az olvasót, egy 1954-es reklámprospektus egzotikus fekete-fehér képekkel csalogat Ugandába, Walt Disney Titokzatos sztyeppe című könyve pedig vadállatokkal ismerteti meg az érdeklődőt.
A terem sarkában felhalmozott iratok a turisztikai kutatások kezdeteit tartalmazzák: szociológiai tanulmányokat a múlt század 50-es éveiből, olyan bizarr címekkel, mint például: "Egy pszichológus házaspár megfigyelései egy olaszországi társasutazás alatt". Mai szemmel olvasva inkább szórakoztató írás, de akkoriban komoly tereptanulmánynak számított. A szerzők aprólékosan rögzítették, mennyi időt töltöttek a turisták a templomokban, múzeumokban és a strandon, és igyekeztek kideríteni, hogy miért is olyan csábító dolog az utazás. Ez nem is lehetett könnyű feladat számukra, olvasván az ilyesfajta részleteket: "Szinte minden utas sóhajtozik az utazás fáradalmai miatt: a hosszú, fárasztó buszozások a tűző napon, a rengeteg nevezetesség megtekintése, a pihenés nélküli tárlatvezetések, a korai felkelések a túlságosan rövid éjszakai nyugalom után épp elég okot adnak a panaszra".
Az évtizedek óta gyűjtögetett irattömeget a levéltárvezető néhány munkatársával együtt gondosan rendszerezte, hozzáférhetővé téve a világ minden részéből érkező kutatók számára. 1986 óta számtalan kutatás zajlott itt, vizsgálták egyebek között az egykori NDK polgárainak utazási szokásait, a náci Németország utazási kínálatát és azt, hogy egyáltalán miért utaznak az emberek. De erre ma már nincsen pénz. A szabadegyetem szenátusa tavaly úgy döntött, hogy az intézetet 2009. szeptember 30-án bezárja. Főként azért, mert a majna-frankfurti Willy Scharnow Turisztikai Alapítvány drasztikusan csökkentette a pénzügyi támogatást. Újabb diákokat már nem is vesznek fel, mert nem tudnák befejezni tanulmányaikat.
Az igazgató, aki még tanít a hannoveri főiskolán, súlyosan aggódik az archívum jövője miatt. Attól fél, hogy felszámolják, és "kincsei" különböző antikváriumokban végzik. "Ez igazi dráma volna" - mondja. Nem csupán a gyűjtemény miatt. "A turizmus a társadalom tükörképe, amelyből sokféle politikai és társadalomtörténeti következtetés vonható le" - mondja az 57 éves szakember. Egy központi archívum nélkül ez alaposan megnehezülne.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
21. A világvallások és összehasonlításuk
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Miért nem ettek a japánok 1200 éven át húst?
- Miként gondolkodtak isteneikről a vikingek?
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Hol van Keresztelő Szent János feje?
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Az iszlám születése – ki volt Mohamed próféta?
- Kincsekért, foglyokért, dicsőségért vagy vallásuk védelmében támadtak a vikingek Európára?
- „Az elképzelhető legarrogánsabb és leggonoszabb emberek”: kik voltak a török elit keresztényből lett muszlimai?
- Öngyilkosság vagy megvilágosodás – így mumifikálták önmagukat a buddhista szerzetesek
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.