2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Munkácsy zsánerek léptek elő a száz évnyi homályból

2006. december 15. 11:46

Csúcstechnikával a festők nyomában

A művészettörténeti detektívmunka eredményeiről gyakran beszámoltunk a Múlt-koron is. Az idei év talán legizgalmasabb eredménye a világ egyik leghíresebb képéhez kapcsolódik: októberben a Louvre kutatói kanadai szakértők segítségével elvégzett festészettechnikai vizsgálat során arra a meglepő felfedezésre jutottak, hogy a Gioconda utánozhatatlan mosolyát egy terhes vagy szoptatós anyáról mintázta Leonardo da Vinci.

A Harvardi Egyetem kutatói pigment-analízis, mikroszkópikus-, röntgen- és UV-vizsgálat alapján jelentették be, hogy megtalálták Gioconda ikertestvérét. Az 1510 előtt készült kép hátteréül szolgáló tó, vagy folyó vizének ecsetvonásai balkezű festőre utalnak, vagyis feltehetőleg Leonardo da Vinci alkotásáról van szó. Da Vinci 1503 és 1507 között festette meg "eredeti" Mona Lisát, így meglehet, hogy a portlandi vászon előtanulmányként készült.

Nem kevésbé kalandos sorsú az a francia műkereskedő tulajdonában lévő festmény, amelyről szintén egy röntgenvizsgálat során derült ki, hogy Tiziano alkotása, amelyet egyik tanítványa ügyesen átfestett. A húsz évig tartó restaurálási munkából kiderült: a tanítvány az asszonyból angyalt, a kislányból pedig kisfiút készített.



A Prado egyik új kiállításán mutatta be, mit tud az "infravörös reflektográfia". A milánói Optikai Meteorológia laboratórium által kifejlesztett eljárás lényege, hogy infravörös lámpák fényét vetítik rá a képre, ez a fény kiemeli a fehér alapot, amelyre a festő fémheggyel, tintával vagy szénnel felvázolta első elképzeléseit. A szabad szemmel nem látható skicceket elfedi a később rávitt olajfesték, tempera.

Végül pedig egy ókori párhuzam: 2000 évvel ezelőtt az ókori Pompeji művészei harsány vörös festéket használtak a később elpusztult város falfestményein. Francia és olasz tudósok Európa legjelentősebb szinkrotron sugárforrása segítségével arra keresik a választ, mi okozza az együlálló freskók ragyogó színének besötétedését. Vizsgálataik a világ legjelentősebb régészeti lelőhelyeinek állagmegóvásában hasznosulhatnak.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár