Az egyháztörténet 20. századi forrásai
2006. március 21. 19:20 Gárdonyi Máté
A katolikus egyház a pártállami diktatúra időszakában II.
Éppen az állambiztonsági iratok manipulált volta teszi megkerülhetetlenné a hitükért üldözöttek életének és személyes emlékeinek dokumentumait. Az üldözött papok és szerzetesek életrajzi adatait hihetetlen szorgalommal gyűjtötte egybe Hetényi Varga Károly. Az általa közöltek részben személyes nyilatkozatokon alapulnak, ezért ezeket időnként óvatosan kell kezelni. Ugyancsak fontosak azok a gyűjtemények, amelyek a meghurcolt jezsuiták és a ferencesek életútjait, illetve személyes emlékeit tartalmazzák. Értékes anyagot őriznek továbbá a ciszterci nővérek kismarosi monostorában, ahová egyébként Hetényi Varga hagyatéka is került.
Nézzük most, hogy a pártállami diktatúra időszakának egyháztörténeti forrásait milyen szempontok alapján kellene kiaknázni! Alapelvként leszögezhető, hogy a fent bemutatott forrástípusokat - hiányos vagy manipulált voltuk miatt - csak együtt szabad feldolgozni, vagyis a különböző természetű dokumentumokat, visszaemlékezéseket egymásra tekintettel kell értelmezni. Ugyanakkor azt is meg kell állapítanunk, hogy igen fontos források, nevezetesen a vatikáni diplomácia iratai, még hosszú időn át hozzáférhetetlenek lesznek. Bár az utóbbi másfél évtizedben nem kevés elemzés látott napvilágot a korszak egyháztörténetéről, ezek általában elnagyoltra sikerültek. Ezért továbbra is a legfontosabb feladat a diktatúra egyházpolitikájának árnyaltabb elemzése úgy országos szinten, mint egy-egy régió vonatkozásában. Hasonló jelentőséggel bír az életutak vizsgálata, nemcsak a mártíroké, hanem a meghatározó szerepet játszó főpapoké és a vezető békepapoké is.
Továbbá fel kellene tárni a papi ügynökök sorsát, ide értve beszervezésük, foglalkoztatásuk és esetleges dekonspirációjuk körülményeit. Ami a plébániai iratokat illeti, ezeket leginkább az 1945-49 közötti évek vonatkozásában lehet kiaknázni, hiszen adatokat szolgáltatnak a népesség kicserélődéséről (kitelepítések), vagy arról, hogy a totális diktatúra kiépítésének árnyékában, már az egyesületek feloszlatása után milyen utolsó kísérletek történetek a hívek keresztény elkötelezettségének megerősítésére (mint amilyen pl. a jezsuiták "somogyi kísérlete" volt).
Végezetül arra érdemes rámutatni, hogy az ismertetett források nemcsak a szűken vett egyháztörténet-írás számára hasznosíthatóak, hanem megvilágítják a 20. század nem kevés feszültséggel terhes társadalmi változásainak következményeit is, hiszen az egyház belső élete mindig korrelációban áll a társadalom egészének életével.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját tegnap
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 2024.11.22.
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 2024.11.22.
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 2024.11.22.