2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
ITT vásárolhatsz termékeinkből

200 éves a trafalgari brit győzelem

2005. október 21. 11:30

Nelson élete

 

 

1758. szeptember 29-én született Norfolk grófságban egy tiszteletes tizenegy gyermeke közül hatodikként. Kilencéves korában meghalt édesanyja, a félárva fiú tizenkét évesen belépett a tengerészethez. Itt gyorsan kiderült, hogy krónikus tengeribeteg, így panaszai megkeserítették egész hátralévő életét. A ranglétrán azonban gyorsan haladt, húszévesen már egy franciáktól zsákmányolt, 28 ágyús fregatt kapitánya volt. Az amerikai függetlenségi háború után, 1783-tól a nyugat-indiai tengeren annak a törvénynek a betartásán kellett őrködnie, amely megtiltotta a kereskedelmet a most már idegen amerikaiak és a helyi brit gyarmatok között. Nelson több szabálysértő hajót lefoglalt, mire ezek tulajdonosai bepanaszolták Londonban. Vizsgálat indult ellene, s a börtönt ugyan elkerülte, de nyolc hónapig Nevis szigetén kellett időznie. A kényszerszabadság alatt ismerte meg jövendő feleségét, akit 1787-ben vett el, majd a következő öt évet Angliában, félbéren töltötte.

1793-ban újraaktiválták, akkor, amikor Nagy-Britannia beavatkozott a francia forradalmi háborúkba. Nelsont a 64 ágyús Agamemnon kapitányaként a Földközi-tengerre vezényelték. A harcok során 1794-ben a korzikai Calvi mellett elvesztette jobb szemét, majd 1797-ben Teneriffénél jobb karját is. (A közhiedelemmel szemben arra nincs bizonyíték, hogy valaha is szemkötést viselt volna, a legenda alapjául az 1941-es Lady Hamilton című film szolgált, amelyben Laurence Olivier kötéssel szemén játszotta el Nelson szerepét.)

Nelson vakmerő akcióiról lett ismert, no meg arról, hogy hajlamos figyelmen kívül hagyni feletteseinek utasításait. E két tulajdonságának köszönhetően aratott diadalt 1797-ben a Saint Vincent-foki csatában, amikor a parancsra fittyet hányva elállta a menekülő spanyol hajóhad útját. Négy évvel később a dán flottát megsemmisítő koppenhágai csatában azzal "hárította" az akció befejezésére utasító parancsot, hogy látcsövét vak szeméhez emelte, így persze nem láthatta a jelzést. Engedetlenségét utólag mindkét alkalommal elnézték: 1797-ben lovaggá ütötték, majd ellentengernagy (a brit flotta tizedik legmagasabb rangja) lett, 1801-ben vikomti címet és altengernagyi (a hatodik legmagasabb) rangot kapott.

1797-ben Toulont vette blokád alá, de egy bizonyos Bonaparte Napóleon nevű francia tábornok átcsúszott a gyűrűn és elhajózott Egyiptomba. A haragos Nelson nyomába eredt és 1798-ban a Nílus torkolatánál, Abu-kírnél megsemmisítette a francia flottát. Nelson a csata után még haragosabb lett: bár a diadalt ő aratta, tétlen főparancsnoka Earl lett, ő viszont "csak" bárói rangot kapott - a brit kormány úgy vélte, beosztottnak legfeljebb báróság dukál. Az admirális egyébként élete végéig úgy érezte, nem alaptalanul, hogy alacsony születése és politikai kapcsolatainak hiánya miatt mellőzik hazájában.

1798-ban ő menekítette a franciák elől Szicíliába a nápolyi udvart, s közben megismerte az angol követ feleségét, élete nagy szerelmét, Lady Hamiltont. Nem titkolt kapcsolatuk felkavarta az arisztokráciát, így Nelsont azonnal hazarendelték. Ő az utasításnak csak késve engedett, s úgy, hogy magával vitte Londonba Lady Hamiltont és a férjét is. Az 1801 végén kötött béke után - megromlott egészségére hivatkozva - visszavonult, idejét Lady Hamiltonnal töltötte, kapcsolatukból egy lány született. A béke azonban nem tartott sokáig: Nelson 1803-ban hajóra szállt és két évig nem volt szilárd talaj a lába alatt. 1805 nyarán két hónapig újra pihenhetett, de már az év szeptemberében ismét a Földközi-tengeri flotta élére állt. Utolsó csatáját 1805. október 21-én Trafalgarnál vívta az Anglia inváziójára készülő, egyesült francia-spanyol flotta ellen.
 

 

Nelsonnak számos emlékműve van, a leghíresebb a londoni Trafalgar téren álló ötvenméteres oszlop, tetején a szoborral. (A szobrot néhány éve különleges zselé borítja, hogy elijessze a madarakat, - ezek korábban évente két tonna piszokkal "tisztelték meg" az admirális kalapját.) Nelson hajója Angliában ma is megtekinthető, miként a vesztét okozó golyó is, hajtincsét Japánban őrzik. Törvényes gyermeke nem volt, így a vikomti rang megszűnt, a bárói pedig bátyjára és családjára szállt át.

Nelson emléke ma is él, még honlapja is van az interneten. A trafalgari csatát a 200. évfordulón az egykori ellenfelek részvételével újrajátszották, ám a politikai korrektség jegyében a két flottát "pirosaknak" és "kékeknek" nevezték el. Sőt, egy hónapja megrendezték Nelson "bicentenáriumi" temetését is.

(Múlt-kor/Éva-Erdei András/Panoráma - Vladár Tamás, Sajtóadatbank)

 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Legfrissebb
Legolvasottabb
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár