110 meneten át tartott a történelem leghosszabb bokszmeccse
2019. március 11. 17:03 Múlt-kor
Korábban
Növekvő elfogadottság
Az ökölvívás „aranykorát” kétségtelenül a 20. század második fele jelentette, Muhammad Ali, Joe Frazier, George Foreman és Rocky Marciano korának óriási nehézsúlyú összecsapásaival. Ekkoriban a boksz az egyik legnézettebb sport volt az éppen elterjedő televíziós közvetítéseknek köszönhetően, továbbá az Egyesült Államokban a faji szegregáció ellen zajló küzdelem közepette a fekete sportolók ebben érték el a leglátványosabb sikereket. Ekkoriban azonban még korántsem volt olyan biztonságos az ökölvívás, mint napjainkban.
1982. november 13-án Las Vegasban az amerikai Ray Mancini és a dél-koreai Kim Dukku közötti könnyűsúlyú világbajnoki mérkőzés tragédiával végződött: a 14. menetben kiütött koreai versenyző néhány perccel a mérkőzés lefújását követően kómába esett, majd életét vesztette. Ezt követően a sportág világszervezetei 12 menetre korlátozták a meccsek hosszát, ehhez tartja magát napjainkban is a sportszervezetek nagy része. Mindemellett Kim halála nyomán minden professzionális szervezetnél megerősítették a ring melletti orvosi jelenlétet, és fokozottabb odafigyelésre kötelezték a bírókat.
Az ökölvívás történelmét végigkísérték a törvényi akadályok, főként a súlyos sérülésekkel vagy halálesetekkel járó események után. A 20. század első felében, amikor Jack Dempsey és a hozzá hasonló legendák uralták az Egyesült Államok bokszvilágát, korántsem volt legális az egész országban a sport – a legtöbb államban csupán úgy volt engedélyezve, ha egy adott privát klub tagjai mérkőztek meg egymással, ennek eredményeképpen a nagy nevű sportolóknak mind tagságot kellett váltaniuk a helyszínt adó klubba.
A 20. század során több országban kifejezetten a professzionális ökölvívás került tilalom alá, miközben az amatőr versenyzés engedélyezett volt. Így volt ez Kubában az 1959-es forradalomtól egészen 2013-ig, Svédországban 1970-től 2007-ig, valamint Norvégiában 1981-től 2014-ig. A tilalmak feloldásában nagy szerepe volt a biztonsági és egészségügyi sztenderdek nagy mértékű javulásának. Az álló- és földharcot ötvöző, sokak szerint kiszámíthatatlanabb és ezáltal izgalmasabb mérkőzéseket nyújtó kevert harcművészetek (MMA) 1990-es évek óta tartü térhódítása ellenére az ökölvívás továbbra is világszerte nagy népszerűségnek örvend.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2010
- Az igazi Trebitsch
- Magyarországi gyász Sztálinért: "Meghalt mélységes megrendelésre"
- Romkert: egy Vas megyei kastély kálváriája
- Két magyar motoros kalandjai a Föld körül
- A kannibál gróf kalandjai
- Március 15. vagy április 11.? Egy nemzeti ünnep viszontagságai
- Hidegre tett konfliktus: harc az Antarktiszért
- Hogyan vált a házastársi erőszak bűncselekménnyé?
- A heraldikai káposzta története Ambrus Lajos tolmácsolásában
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap