Többször is bebörtönözték, birodalmi átok is sújtotta a vaskezű rablólovagot
2018. december 8. 08:33 Múlt-kor
Korábban
Zsoldos és rabló
Az elkövetkező hét év során 15 fegyveres konfliktusban vett részt – túszokat szabadított ki, és bűnözőket vadászott le megbízásból. Nürnberggel való elhúzódó viszálya során 1512-ben Forchheimnél egyszerre fosztott ki 95 nürnbergi kereskedőt, akik a lipcsei nagy vásárból voltak éppen visszatérőben. I. Miksa császár birodalmi átokkal sújtotta ezen tettéért – az átok alatt álló személyt bárki büntetlenül kifoszthatta vagy megölhette, és az átok arra is kiterjedt, aki segíteni merészelt az adott személynek. Götz és társai sikeresen kitartottak az ellenük indított támadásokkal szemben, és 1514-ben egy nagyobb összeg (14 000 gulden) befizetéséért cserébe az átok feloldásra került.
1516-ban egy hesseni portya során elrabolta IV. Fülöpöt, Waldeck grófját, akit 8400 guldenért engedett szabadon. E tettéért ismét birodalmi átok alá került 1518-ban, azonban 1526-ban a speyeri birodalmi gyűlés felmentette. 1519-ben Ulrik württembergi herceg szolgálatába szegődött annak a Sváb Ligával vívott háborújában. Ennek során rábízták Möckmühl védelmét, azonban az élelmiszerrel nem megfelelően ellátott várat hamar fel kellett adnia – ezután a megbeszélt feltételekkel szembemenve a Liga serege foglyul ejtette, és átadta Heilbronn városának, amelyet korábban már számos alkalommal kifosztott. Végül lovagtársai mentették meg, mielőtt baja eshetett volna. Szabadságáért cserébe meg kellett esküdnie, hogy nem áll bosszút a Ligán, és felhagy a fosztogatással, továbbá visszavonul birtokára, az 1517-ben vásárolt Hornberg várába, és ott marad.
1524-ben azonban kitört a nagy német parasztháború. Amikor az Odenwaldi Csoport nevű nagy létszámú parasztsereg megjelent Hornberg közelében, Götz kapva kapott a lehetőségen, és elvállalt egy kapitányságot a felkelők között (a későbbiekben úgy mesélte, mintha ő lett volna a teljes sereg vezetője). Annyi mindenesetre bizonyos, hogy hamar rájött, nem valódi hadseregbe lépett be – a parasztoknak nem volt katonai hierarchiájuk, egyszerű fegyveres martalócok csoportja voltak, akik mindenhol fosztogatni kezdtek, amerre jártak.
Máskor a parasztok szándékosan megalázták az elfogott nemeseket – egy alkalommal Löwenstein grófját durva ruhákba öltöztették, és egy pásztorbottal kiállították egy birkanyájra vigyázni. Götz négy hétig volt a parasztokkal, amely idő alatt a Sváb Ligával szembeni több kisebb harcban részt vett, ezután azonban visszatért birtokára. Sokáig itt sem bírta, és 1528-ban már ismét hadakozott, ekkor Augsburg váránál ejtették foglyul, és zárták két évre tömlöcbe. Innen azután engedték el, hogy ismét megesküdött, hogy nem hagyja el a vára körüli vidéket.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Közel-Kelet
- Bármi áron érvényesítette kereskedelmi érdekeit a brit Kelet-indiai Társaság
- Európaiként az elsők között tette meg a mekkai zarándoklatot Germanus Gyula
- Csak vesztesei voltak a nyolc éven keresztül tomboló iraki-iráni háborúnak
- Csak néhány száz keresztény élte túl Jeruzsálem muszlim visszahódítását
- Marco Polo segített elterjeszteni az asszaszinok legendáját
- Itáliai és német közreműködéssel jutottak el New Yorkba az Iránról készült első fotók
- Súlyos környezeti katasztrófával is járt a Sivatagi Vihar
- Megtalálták Marokkó első, római kori kikötői negyedét
- Kémkedés vádjával börtönözték be a fiatal Germanus Gyulát
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap