Szabadkőműves Ku Klux Klán-tag faragta ki sziklából az amerikai elnökfejeket
2016. július 19. 14:01
Dühös indiánok és Jefferson fagyija
Az elnökfejeknél jóval nagyobb, 26,5 méter magas szobor Ziolkowski 1982-ben bekövetkező halála után, feleségének, Ruthnak, valamint gyermekeinek köszönhetően végül 1998-ra készült el. A munkálatok azóta tovább folynak, és a tervek szerint végül az emlékműből a világ legnagyobb szobra lesz, elkészültére az indiánok közül sokan azonban – köztük Őrült Ló egyik nagynénjének leszármazottja, Elaine Quiver – szentségtörésként tekintenek, mivel az indiánok számára a Fekete-hegyek szakrális területnek számítanak.
A Rushmore-hegynél található emlékmű munkálatait 1941-ben fejezték be, amikor Borglum meghalt, az USA pedig belépett a második világháborúba. Borglum azt tervezte, hogy Lincoln feje mögött megépíti a Hall of Records-ot is, amelyben az amerikai történelem fontos dokumentumait helyezték volna el. Az építész már nem élhette meg, hogy az üreg bejáratánál 1998-ban elhelyeztek egy több mint fél tonnás gránitemlékművet, amelyen belül egy titániumdobozban 16 zománcozott táblára többek között a Függetlenségi Nyilatkozatot és az amerikai alkotmányt, valamint a 4 elnök és az alkotó életrajzát is felvésték.
A több évtizeddel ezelőtti tervek szerint emellett az elnökök törzsét is kifaragták volna, ám ez végül nem valósult meg. Az emlékmű azonban a popkultúra része lett. 1957-ben a Mad magazin ismert arca, Alfred E. Neuman került a humorlap címlapján ötödiknek az elnökök fejei alá, a Deep Purple együttes Deep Purple in Rock című albumának borítóján helyettesítette be az elnökök fejét a banda tagjaival, Tim Burton Támad a Mars! című filmjében a földönkívüli vezetők helyezték saját fejüket az elnöki fők helyére, és a látogatók a kaliforniai Legolandban is elhaladhatnak a szoborcsoport kicsinyített mása mellett, ahol apró alakok egy fülpiszkálóval tisztítják Washington füleit.
A Rushmore-hegynél eközben 1998-ban új látogatói központot építettek fel, amely számos turistacsalogató attrakcióval, többek között bölényhamburgerrel és Thomas Jefferson 1780-as receptje alapján készült vaníliafagyival várják a látogatókat, akik úgy érezhetik magukat, mintha egy vidámparkban lennének.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről tegnap
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke tegnap
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert tegnap
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum tegnap
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában tegnap
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén tegnap