2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Rabszolgák gyermekeként született Amerika első női milliomosa

2022. november 26. 16:20 Múlt-kor

Nem felejtette el, honnan jött

Madam C. J. Walker nagyon korán felismerte a brandépítés és a marketing jelentőségét, valamint a fekete közösség kihasználatlan gazdasági potenciáljában rejlő lehetőségeket. Az 1910-es években a cég már több ezer nőt foglalkoztatott értékesítési ügynökként, egy 1917-ből származó jelentés szerint majdnem 20 ezerre rúgott az általuk kiképzett hölgyek száma.

A fekete szoknyát és fehér blúzt viselő üzletkötők nemcsak az amerikai háztartásokat, de az 1920-as években már Kubát, Jamaicát, Haitit, Costa Ricát és Panamát is bejárták. Fekete hátitáskáik tele voltak a legkülönfélébb hajápoló szerekkel, amelyek mindegyikéről Madam C. J. Walker arca tekintett a vásárlókra. Abban az időben, amikor egy fehér segédmunkás heti 11 dollárt keresett, Walker ügynökei napi 5-15-öt.

Az utazóügynökökön túl a munkáját egy valóságos médiahadjáratnak is beillő reklámkampány segítette. A fekete-afrikaiak körében járatott napilapok és magazinok tele voltak a cég hirdetéseivel, Madam C. J. Walker pedig maga is rendszeresen utazott és tartott különféle előadásokat, hogy felhívja a figyelmet a hajápolás fontosságára. 1916-ban a cég napi ügyeinek kezelését egy bizottságra hagyta, ő pedig a lányával New Yorkban telepedett le.

Sarah-nak gyakorlatilag alig volt sikertelen húzása. Egyre növekvő jövedelmét többek között ingatlanokba fektette, amelyek ára néhány év alatt szinte kivétel nélkül számottevően megnövekedett, újabb jelentős bevételhez juttatva ezzel az üzletasszonyt.

A cég felvirágzásával párhuzamosan az egykori mosodáslányból dúsgazdag, felvilágosult üzletasszony vált, aki azonban sosem feledte el, hogy honnan érkezett. Egy 1912-es, a National Negro Business League Convention (Országos Néger Üzleti Liga Kongresszusa) előtt tartott előadásában – miután három napot kellett várnia arra, hogy végre meghallgassák – a következőképp mutatta be magát: „Egy nő vagyok, aki a Dél gyapotmezőiről származik.

Onnan előléptettek a mosódézsa mellé. Onnan a konyhába. Onnan pedig magamat léptettem elő a hajápoló termékek iparába. Tudom, hogyan kell hajat növeszteni, és azt is, hogyan kell gyapotot. Felépítettem a saját gyáramat, a saját erőmből.”

Inspiráló példa

Élete során mindvégig kiemelten támogatta a társadalom két leghátrányosabb helyzetben lévő rétegét: a nőket és a feketéket. Előadásaiban nemcsak a megfelelő higiéniáról világosította fel hallgatóit, de rendszeresen beszélt arról is, hogyan tud egy nő saját vállalkozást építeni. Arra biztatta az amerikai asszonyokat, hogy igyekezzenek anyagilag is a saját lábukra állni.

Nevéhez fűződik az első, női vállalkozókat tömörítő és támogató egyesület megszervezése, amelynek keretében rendszeresen díjazta a legsikeresebb üzletasszonyokat és azokat, akik a legtöbbet tették a helyi közösségek támogatásáért. Minden évben tízezer dollárt költött az afroamerikai fiatalok felsőoktatási tanulmányainak előmozdítására, és neki köszönhetően évente hat fiatal került be a fekete fiatalok képzésére szakosodott Tuskegee-i Egyetemre.

Bőkezű adományokkal támogatta a feketéket segítő szervezeteket és egyházakat, árvaházakat, valamint a kortárs művészetet. Madam C. J. Walker rendszeresen tartott különféle összejöveteleket, aktívan részt vett a politikában, és továbbra is előadásokat tartott társadalmi, gazdasági és politikai témákban. Az első világháború éveiben támogatta egy, a fekete katonák számára létesítendő kiképzőtábor felállításának tervét, majd 1917-ben több mint nyolcezer fős tüntetést szervezett a feketékkel szembeni erőszak elleni tiltakozásul.
Azért magáról sem feledkezett meg.

1918-ra épült fel a Hudson folyó partján, a New York város közelében található Irvingtonban fekvő hatalmas kúriája, a neoreneszánsz Villa Lewaro, New York állam első fekete építésze, Vertner Woodson Tandy tervei alapján. Madam C. J. Walker élete utolsó éveit ebben a közel kétezer négyzetméter területű, 34 szobás épületben töltötte, amely az afroamerikai közösség közkedvelt találkozóhelyévé, központjává vált.

Állítása szerint azért építtette a villát, hogy a fiatal feketéknek megmutassa, „mit ért el egy egyedülálló nő, és hogy nagy dolgok véghezvitelére inspirálja őket”. Madam C. J. Walker 1919-ben, 51 éves korában halt meg, a magas vérnyomás veseelégtelenséget okozott nála. Halálakor a leggazdagabb afroamerikai nőként tartották számon, ő lett az első nő, aki saját erejéből milliomossá tudott válni.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Walker termékei a hajat puhává és ragyogóvá varázsoltákLeszármazottja, A'Lelila Bundles büszkén mutogatja a Villa Lewaróról készült fotókatA Walker által elindított szépítészeti képzés 1942-es évfolyamaLánya, A'Lelia sokszor személyesen ellenőrizte a szépségszalonban folyó munkátWalker hatalmas villát építtetett a Hudson folyó partján
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár