Pilótává válása előtt autók motorját tanulmányozta Steinschneider Lilly
2024. március 31. 09:50 Szerényi Ildikó
Korábban
Ápolónő a háborúban
Az első világháború kitörése véget vetett a polgári repülés ígéretes éveinek. Korabeli újságcikkek szerint Lilly – nem törődve a háború veszélyeivel – szívesen beállt volna tábori pilótának is, ehhez azonban más jellegű pilótavizsgára volt szükség. A kalandvágyó ifjú hölgy a Vöröskereszt szolgálatában, ápolónőként teljesített szolgálatot a fronton a Monarchia keleti határánál, Lemberg környékén.1915 nyarán a háború közepette kötött házasságot Bécsben a Tokióban japán anyától született, hangzatos nevű Johannes Evangelist Virgilio Coudenhove-Kalergi von Ronspergheim gróffal.
A Vöröskereszt szolgálatában, ápolónőként teljesített szolgálatot a fronton
Lilly férje csehországi lakóhelyére költözött, ahol a Klatovy melletti pobezovicei birtokon élt több mint húsz éven át. Az ifjú házaspárt sokáig elkerülte a gyermekáldás; lányuk tizenkét évvel esküvőjük után,1927 júniusában született Prágában. A kislányt a családi hagyományokhoz híven bőségesen ellátták keresztnevekkel – Maria Electa Thecla Elisabeth Christina Helena Sophia –, a mindennapi életben azonban csak Pixie-nek becézték.
A gyermek arcvonásain erősen tükröződik a negyedvér japán származás. Noha a kislány alapvetően egészséges volt, az orvosok egészségügyi okokra hivatkozva nem engedték iskolai közösségbe, ezért tanulmányait a birtokon folytatta magántanulóként, tanévvégi vizsgákra kötelezve. („Pixie” 73 éves korában, 2000-ben hunyt el Kaliforniában.)
A számtalan névvel rendelkező kislányát csak Pixie-nek nevezték
1938-tól ínséges idők következtek a jobb módhoz szokott grófné számára. Lilly lányával együtt – zsidó származása és a növekvő náci veszély miatt – Rómába költözött, ahol sokat betegeskedett és nagyon szerény anyagi körülmények, nélkülözések közepette tengette életét. Útlevelét mindig csak néhány hónappal hosszabbították meg a hatóságok, ami a kitoloncolás veszélyét jelentette Lilly számára.
A gróf ez idő alatt a náci párt híveként Berlinben tartózkodott, ott próbálta elintézni felesége olaszországi tartózkodásának meghosszabbítását. Ezekre az évekre a házaspár kapcsolata már megromlott, noha Lilly folyamatosan kérte férjét, hogy menjen el hozzájuk Olaszországba, és adja fel berlini lakását.
Gyermekük japán származása révén nem volt akkora veszélynek kitéve, mint Lilly. 1944-ben Olga, a gróf testvére berlini megbeszélésükre hivatkozva levélben kérte a kislány védelmét a japán nagykövettől. „Végtelenül hálás lennék Őexellenciájának. … Egy telefon elég lenne valamelyik magas rangú berlini Gestapo tiszttől a karlsbadi Gestapo-nak, hogy minden elrendeződjön.”
Gyermekét a náci párttal szimpatizáló édesapja gondjaira bízta
A grófné pedig gyermeke érdekeit szem előtt tartva, a háború vége felé visszaküldte Pixie-t a ronspergi birtokra, hogy ott megfelelő oktatásban részesülhessen. Bármennyire fájt is Lillynek a távollét a lányától, súlyos szívbetegsége, az állandó anyagi gondok, a megpróbáltatásoktól megtépázott idegrendszere arra kényszerítették, hogy feladja a gyermek nevelését és apja gondjaira bízza őt.
Az első magyar pilótanő további életéről meglehetősen kevés adat áll rendelkezésre. Házassága válással végződött; férje 1963-ban Regensburgban újranősült, majd nemsokkal később elhunyt. Lilly a háború után Dél-Franciaországba költözött, ahol visszavonult életet élt.
A Magyar Aero Club 4-es számú pilótaigazolványának tulajdonosa, az első női pilóták egyike 1977-ben, 86 éves korában, Nizzában távozott az élők sorából.
Bécsújhelyen – ahol 21 éves korában a pilótavizsgát letette – utcát neveztek el róla.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
15. A középkori magyar királyság megteremtése
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Harcokkal és törvényekkel fektette le Szent István az évezredes magyar államiság alapjait
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap