2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Országegyesítéstől nemzetegyesítésig – a Trianon-emlékművek szimbólumváltozásai

2021. június 4. 14:38 Molnár Zsolt

Hagyományos történelmi szimbólumok

A magyar eredetmondák legendás madara, a turul több jelentést is hordoz magában. Különböző ábrázolásai más-más kifejező erővel bírnak. Ülő tartása hatalmi pozíciót jelez, kiterjesztett szárnyú megjelenítése védő funkcióját szemlélteti, míg fürkésző ábrázolása a feltámadást jelzi. A turulmadár a Horthy-korszakban az első világháborús emlékművek és az országzászlók gyakori szimbóluma lett.

A kiterjesztett szárnyú turul számos, 1990 utáni trianoni emlékművön is megjelent, Várpalotán azonban – egyedülálló ábrázolási módon – egy leszíjazott turul látható. A különleges szobor üzenete a Trianon Múzeum honlapján olvasható: „Magyarország ma nem úgy szárnyal, mint valaha. A Simor Márton szobrászművész által alkotott szobor ezt fejezi ki, ezt tudatosítja. Tenni kell azért, hogy a turul újra repülhessen, ez a legfontosabb üzenet.”

Az ezredforduló környékén készült Trianon-emlékművek avatása összekapcsolódott a magyar államalapítás millenniumának ünneplésével, így több helyen is kiemelt szimbólumként találkozunk a Szent Koronával. A Dunakeszin található alkotáson nemzeti ereklyénk egy terméskövekből készült hármas-halmon áll, „a hármas-halom azonban már nem stabil, a Korona kimozdult eredeti helyéről, amely a trianoni döntés utáni helyzetre utal. A Korona ennek ellenére tekintélyt és erőt sugároz, köszönhetően az ezeréves államiságból fakadó nagyságnak.” – olvasható a helyi könyvtár honlapján.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
2. kép. Irredenta virágágyás a Szabadság téren (A színes kép a Beautiful Budapest c. 1938-ban készült amerikai turisztikai film egyik képkockája. https://www.youtube.com/watch?v=e-QFTBVU-dA )3. kép. A kosdi milleniumi emlékmű a két világháború közötti irredenta szimbolikával (Forrás: a szerző felvétele)4. kép. A nemzetgyilkosságot szimbolizáló sarkadi emlékmű (Forrás: a szerző felvétele)5. kép. A soproni Hűségkaput díszítő szoborcsoport (Forrás: a szerző felvétele)6. kép. A Magyar Igazság Kútja Budapesten (Forrás: a szerző felvétele)7. kép. A Magyar Fájdalom Szobra Sopronban8. kép. A „kőbe zárt fájdalom” a kaposvári Berzsenyi-parkban  (Forrás: Köztérkép. https://www.kozterkep.hu/17953/trianon-emlekmu)9. kép. Kiterjesztett szárnyú turul az etyeki Trianon-emlékművön (Forrás: A szerző felvétele)10. kép. Leszíjazott turul a várpalotai Trianon-emlékművön (Forrás: A szerző felvétele)11. kép. A Szent Korona és megdőlt hármas-halom a dunakeszi emlékművön (Forrás: Köztérkép. https://www.kozterkep.hu/6773/trianoni-emlekmu#)12. kép. A T betűt formázó Trianon-emlékkereszt Ecseren (Forrás: a szerző felvétele)13. kép. A Magyar Kálvária bejárata Sátoraljaújhelyen (Forrás: a szerző felvétele)14. kép. A megújított tartalmú balatonboglári országzászló (Forrás: a szerző felvétele)15. kép. A tatabányai Magyar Életfa  (Forrás: Köztérkép. https://www.kozterkep.hu/5327/eletfa)16. kép. A hatvani emlékmű a Trianon-kislexikon címoldalán  (Forrás: Molnár Zsolt: Trianon-kislexikon)17. kép. A sashalmi emlékmű  (Forrás: Molnár Zsolt: Trianon-kislexikon)18. kép. A Nemzeti Összetartozás című emlékmű Táton (Forrás: Trianon 100 Kutatócsoport honlapja)19. kép. A kárpátaljai Nagydobrony 2020-ban avatott emlékműve (Forrás: a szerző felvétele)20. kép. A Nemzeti Összetartozás Emlékhelye felülnézetből (Forrás: parlament.hu. https://www.parlament.hu)
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár