Náci szimpatizáns volt-e a lemondott brit uralkodó, VIII. Eduárd?
2018. november 14. 18:52 Múlt-kor
Már a második világháború kezdete előtt felmerült több kérdés is a brit uralkodócsalád és a Harmadik Birodalom kapcsolatát illetően. 1945-ben amerikai katonák Németországban olyan dokumentumokra és táviratokra bukkantak, amelyek a korábbi feltételezéseknél is mélyebb kapcsolatot sejttettek.
Korábban
Állandó gyanú
Kétségtelen, hogy nincs olyan tagja a brit királyi családnak, akit gyakrabban összekapcsolnának a náci rezsimmel, mint VIII. Eduárd, a későbbi windsori herceg. Köztudott, hogy újdonsült feleségével, az amerikai Wallis Simpsonnal 1937 októberében Németországba látogatott, és még Adolf Hitlerrel is találkozott – ez azonban az úgynevezett marburgi dokumentumok alapján csupán a jéghegy csúcsa volt. Az anyagból számos olyan kapcsolat rajzolódott ki a herceg és az ellenség között, hogy a brit korona és kormány közösen igyekeztek azt elkendőzni a nyilvánosság elől.
Eduárd V. György király és Mária királyné legidősebb gyermekeként 1936. január 20-án lett az Egyesült Királyság uralkodója, miután édesapja meghalt. Ezelőtt azonban már megismerkedett azzal a nővel, aki örökre megváltoztatta a brit monarchia történelmét: 1930-ban a trónörökös Eduárdot egy közös ismerős mutatta be az elvált amerikai Wallis Simpsonnak. 1934-re szerelem bontakozott ki kettejük között, Eduárd trónra lépését követően pedig Simpson elvált második férjétől, hogy feleségül mehessen Eduárdhoz.
Ez utóbbi lépés azonban nem volt ilyen egyszerű: mivel a brit uralkodó egyúttal az anglikán egyház feje is, be kell tartania annak rendelkezéseit is – ezek közé tartozott az is, hogy olyan nő, akinek egy korábbi házastársa még életben van, nem lehet uralkodói hitves. A válság feloldására VIII. Eduárd úgy döntött, lemond a trónról, hogy szerelmével lehessen.
„Lehetetlennek találtam viselni e nagy terhet, és teljesíteni kötelességeimet mint Király az általam szeretett asszony segítsége és támogatása nélkül” – indokolta döntését Eduárd. Az újonnan létrehozott címmel windsori herceggé kikiáltott volt uralkodó 1937. június 3-án Franciaországban feleségül vette Simpsont. A pár itt töltötte ideje java részét, de gyakran utazott el más európai országokba is – ezek közé tartozott az októberi németországi út is, amelynek során vezető náci tisztviselők díszvendégként fogadták őket, és Adolf Hitlerrel is időt töltöttek. Az út a herceget Hitlerrel kapcsolatba hozó esetek közül csupán az első volt – a későbbiek mélyebb ellentéteket idéztek elő Eduárd és családja között.
Világszerte terjedtek a híresztelések, miszerint az exkirály náci szimpatizáns – miután pedig megkezdődött a második világháború, Eduárd kezdett valódi teherré válni családja számára. Miután Franciaországot elfoglalta a német haderő, a windsori hercegi pár a németbarát Spanyolországba ment, ahol a német titkosszolgálatok megpróbálták felhasználni őket a Nagy-Britannia feletti hatalom átvételéhez – ez a terv azonban végül csődöt mondott. E terv részletei a náci hatóságok és a herceg levelezésével együtt mind benne voltak abban a több mint 400 tonnányi levéltári anyagban, amely Joachim von Ribbentrop külügyminisztériumából származott.
Az anyagot az amerikai csapatok Marburg közelében találták meg elásva 1945 májusában. Átszállították a marburgi várba, és a dokumentumok átvizsgálása helyben megkezdődött. Hamar fény derült arra, hogy több mint 60 oldal a windsori herceg és a Harmadik Birodalom kapcsolatáról szóló információt, valamint levelezést tartalmazott. E dokumentumok későbbi összefoglaló neve a „Windsor-akta” lett.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Biblia
- Mit tudhatunk valójában a rejtélyes frigyládáról?
- Károlyi Gáspár Bibliája felbecsülhetetlenül mérföldköve a magyar irodalmi nyelv fejlődésének
- A maga korában katonai zseniként ismerte a világ a Ben-Hur szerzőjét
- Március 18-án teremtette Isten a világot a középkori emberek szerint
- Krisztus megkeresztelésének emlékét őrzik a vízkereszti hagyományok
- Pontos számítások helyett a hagyomány határozza meg Jézus születésének napját
- Néhány perc alatt, rekordáron elkelt a legkorábbi ismert héber Biblia
- A világ legrégebbi ismert Bibliáját állítják ki Tel-Avivban
- A középkorban pontosan kiszámolták a teremtés kezdetének dátumát is
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.