Mit evett Petőfi Vajdahunyad várában?
2021. november 27. 12:55 Saly Noémi
Korábban
Pirosan vagy lucskosan?
Melinda hozta be 1982-ben a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumba nagyanyja, László Nina szakácskönyvét, amely már készen, de legalábbis készülőfélben lehetett, amikor Hunyadon megfőzték azt a „rövid, táborias ebédet” Bemnek, Petőfinek és társaiknak.
Tizenöt váratlanul betódult, éhes férfit még olyan háznál se egyszerű hamar megetetni, ahol amúgy is mindennap majd’ ennyire terítenek, hát még ha köztük van egy tábornok meg a nemzet legnagyobb költője! Szerecsek Anna – akit a Nefelejcs és a Vasárnapi Ujság is így búcsúztat: „egyike volt a legmiveltebb lelkű hölgyeknek s az irodalom leghőbb pártolóinak” – se székely gazdasszonyként, se Petőfi rajongójaként nem vallhatott szégyent. Micsoda kapkodás kezdődhetett a tűzhely körül, rágondolni is rossz! Nina tizenhat éves, ő is segít, a húgai is, de hívjatok be hamar még egy-két cselédlányt!
Vajon mi készül el két óra alatt, amíg a férfiak a várat csodálják? Április közepe, szombat, húsvét után egy héttel vagyunk. Üssük csak föl Nina szakácskönyvét! Ha szerencsénk van, reggel felhoztak a falubeli gyerekek egy nagy kosár friss kucsmagombát.
„Süveg-gomba leves
A süveg-gombát mosd meg, a szárát vágd le, hasitsd két fele, dinszteld meg irós vajba, zöld petrezselyemmel hints be egy kanál lisztet, e vel is, hogy dinsztelődjék, ereszd fel borsó lével, főzz bele gyenge galuskát prézlivel, azután ereszd fel két tojás sárgával, két kanál édes tejfellel és add fel.”
Folytassuk „aszétlivel” (előétellel)? A recept utolsó mondatából nyilvánvaló: ez a László gyerekek kedvence:
„Tojás étel pityókával.
Főzd meg vagy 12 szép pityókát, hántsd meg, vágd meg kereken [karikára], tojást vagy tizet főzz meg, és kereken vágd meg, keny meg formát írós vajjal, hintsd meg zsemlye prézlivel és liszttel, rakd bele a pityókát így: egy pityóka szeletet, egy tojás szeletet gyengén sózd meg, mind igy mig mind benne van, végy elé egy fertály téjfelt, 6 tojás sárgát, és két egész tojást, ezt keverd egybe töltsd reá, süsd meg szép pirosan, boritsd ki, és add fel, ’s ha marad te is ízleld meg, hogy milyen.”
Na, de a katonák, egyenek rendesen! Tavasz van, bárány van, tojás van. Legyen a főétel:
„Bárány pirosan sülve szalonnás rátottával.
A bárányhúst süsd meg szép pirosan, csinálj szalonnás rátottát melléje, vágj egy darabka szalonnát koczkára, olvaszd meg, a’ felvert tojást öntsd belé, mikor a tepertőt kivetted volna a’ zsirbul tégy sót belé a’ villa lapoczkájával keverd, hogy darabosan és gyengén essék, tálald ki, a’ tepertőt felül tedd reá, hints reá pár hagymát apróra vágva, a’ hust is más[ik] tálra rakd reá, és saláta helyett ad fel a’ rátottát, igen jó igy együtt.”
De persze az is lehet, hogy Szerecsek Anna megúszta ezt a cirkuszt, mert Bem tényleg csak valami katonás egytálételt engedélyezett. Két óra alatt ez is megvan (ha kerül hozzá minden a jégveremből):
"Lutskos káposzta
Forráz föl egy fazékba 3 font vékony oldal tehén hust, egy darab vékony szalonával, és két font friss disznó hússal, egy más fazékba fonnyasz meg kettőbe vágott édes káposztát a’ mennyit akarsz, azután szedd ki, a’ torzsáját csinosan vágd le, meg vághatod a káposztát, hogy 4 v 6 darabba essen, rakd egy fazékba a’ hussal, de eléb a’ hust szedd ki a’ csontját és mosd meg hideg vizbe, rakd öszve a’ káposztával, tégy közibe kaprot, csombort, sót, szürj reá hús levet, főzd meg jó lágyan [puhára], csinálj elég gyenge piros rántást, tégy belé apritott hagymát, ereszd fel vele a káposztát, vegyits egy csuporba lisztet fél kalányit, tejfelt bőven és eczetet sodorj össze a káposzta levivel, öntsd a káposztára, rázd fel főzd még egy fél óráig.”
Hogy desszertnek készült-e Petőfi kedvéért egy túrós tészta, esetleg „strudli” almával, netán „placsinta” „béfőttel és nádméz glazúrral”, azt álmodja meg az olvasó!
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap