2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Míg népe megvetette, Viktória királynő mindennél jobban szerette férjét, Albert herceget

2021. augusztus 10. 08:17 Pásztor Kristóf

Házasság szerelemből – második nekifutásra

1836-ban mindkét fiú formális látogatást tett Viktóriánál Windsorban – nem is titkoltan házassági szándékkal. A kamasz Viktória mind az idősebb Ernőről, mind a vele egykorú Albertről pozitív képet írt le a találkozás után, bár túl nagy hatással egyik fiú sem volt rá.

Albert ráadásul az angol szokás szerint a késő estébe nyúló társalgásokhoz nem volt hozzászokva, így illetlen módon ásítozott, majd korán nyugovóra tért. A hercegnő részéről végül nem érkezett házassági visszajelzés egyik fiú felé sem, így azok hazamentek, s folytatták tanulmányaikat.

Három évvel később, 1839 októberében – immár királynőként – Viktória ismét fogadta a testvérpárt. Ebben nem kis szerepe volt a család azon szándékának, hogy lehetőleg a két testvér közül válasszon férjet. Albert addigra rutinos tornász és lovas lett, a lényegesen jobb kiállásával, valamint érettebb viselkedésével nemcsak felkeltette a királynő érdeklődését, de szívét is felgyújtotta.

„Igencsak érzelemmel telve néztem Albertre, aki gyönyörű” – írta nem sokkal később. Viktóriára nagy hatással voltak Albert „oly gyönyörű kék szemei, tökéletes orra, finom bajsza és halvány – de nagyon halvány – pofaszakálla”. Öt nappal később Viktória már meg is kérte Albert kezét. Esküvőjükre 1840. február 10-én került sor a londoni Szent Jakab-palotában található királyi kápolnában. A házassággal mélységesen egyetértett az egész család.

Viktória még 1840-ben életet adott első gyermeküknek, a Vickynek becézett Viktóriának. Őt további nyolc testvére követte: Albert Eduárd, Alfréd, Aliz, Ilona, Lujza, Artúr, Lipót és Beatrix. A 17 év alatt szült kilenc gyermek azt jelentette, hogy Viktória házassága nagy részét terhesen vagy újszülött gondozásával töltötte.

Saját bevallása szerint gyűlölte ezt a szerepet és magát a terhességet is. „Sokkal inkább érzem magunkat ilyenkor tehénnek vagy kutyának” – írta a már felnőtt Vickynek egy levélben. „Nem rajongok a nagyon kicsi babákért. Egy ronda baba igen undorító teremtmény, és még a legszebb is borzasztó ruha nélkül.”

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Viktória meglehetősen magányosan és elszigetelten töltötte gyermekkorátAlbertet és Viktóriát ugyanaz a bába segítette világra, pedig 700 kilométerre voltak egymástólAz 1839-es találkozásuk után öt nappal a királynő megkérte Albert kezét. Viktória az elsők között viselt az esküvőjén fehér menyasszonyi ruhát, így jelentősen hozzájárult a szokás világszerte történő elterjedéséhez.Albertet nem nagyon szívelték a britek, és mivel nejét lefoglalta az uralkodás, rá maradt a gyermeknevelés. Viktória különben sem rajongott a kisbabákért, egyszer ezt írta: „még a legszebb is borzasztó ruha nélkül.”A brit parlament megtagadta Alberttől a főnemesi rangot és a helyet a Lordok házábanA királyi család a Kristálypalotába érkezik. A királynő végtelenül boldog volt, amikor férje álma, az 1851-es londoni világkiállítás megvalósult.Albert egyenesen rettegett Viktória dührohamaitól, mert attól félt, hitvese örökölte nagyapja őrültségétBár rendszeresek voltak az összetűzéseik, kétségtelen, hogy a királyi pár tiszta szívből szerette egymástViktória és John BrownViktória Abdul Karim társaságábanBertie, a későbbi VII. Eduárd (jobbra) kicsapongó életével igen sok fejfájást okozott szüleinek
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár