2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Lányukat megölette volna, férjét azonban eltemetni sem akarta Svédország őrült királynéja

2018. november 30. 08:36 Múlt-kor

Mélyülő őrület

A mennyezet egyik gerendája titokzatos módon a bölcsőre esett, és majdnem összenyomta a kisdedet. Egy másik alkalommal – látszólag baleset folytán – leesett egy hosszú lépcsőn, azonban túlélte. Később egy dajkát vontak felelősségre azért, hogy egy kőpadlóra ejtette a gyermeket, akinek emiatt egész életében görbe volt az egyik válla. Nyilvánvaló volt azonban, hogy a valódi felelős a királyné volt.

Gusztáv Adolf, látva a helyzetet, nem osztott Mária Eleonórának semmilyen szerepet a gyermek nevelésében – helyette féltestvéréhez, Katalinhoz került. A király – látszólag lemondva arról, hogy további gyermekei szülessenek – eltökélte, hogy fiúörököshöz méltó neveltetést ad Krisztinának. Magával vitte csapatszemlékre, lőni, lovagolni és vadászni tanította. E környezetben a kislány hamar megtanult cifrán káromkodni és értékelni a trágár vicceket is.

Az uralkodó eközben továbbra is folyamatosan az életét kockáztatta Európa csataterein. Két évi könyörgés után végül 1630-ban megengedte, hogy Mária Eleonóra meglátogassa német földön, először a mecklenburgi Wolgast várában elszállásolva őt. 1632 novemberében már a thüringiai Erfurtban látogatta meg őt a király, aki nem sokkal később, november 16-án Lützennél megvívta utolsó csatáját is: egy hátát érő lövés után a földre esett lováról, amely egy darabon húzta tovább a sebesült királyt. Gusztáv Adolf végül sikeresen kiszabadította lábát a kengyelből, ezután azonban újabb lövés érte, ezúttal a fején. A csata után arccal lefelé fekve találtak rá katonái, az ingén kívül mindentől megfosztva.

1633-ban Mária Eleonóra visszatért Svédországba szeretett férje bebalzsamozott holttestével. Több mint egy éven keresztül nem volt hajlandó eltemetni – szándéka az volt, ne temessék el addig, amíg őt nem temethetik el vele együtt –, Krisztinát pedig arra kényszerítette, hogy fekete függönyökkel borított szobákban lakjon, ahová még a napfény sem jutott be. Ennél is bizarrabb rendelkezése volt, hogy Krisztina vele egy ágyban aludjon, amely fölé helyezték azt a koporsó alakú arany ereklyetartót, amelyben Gusztáv Adolf szíve volt. A kiskora óta deformált vállal élő Krisztina számára ez egyáltalán nem volt kényelmes, és csak rosszabbá tette anyja állandó zokogása. A gyermek királynő hamar megbetegedett: fekély jött létre bal mellén, amely óriási fájdalmat okozott neki. 1634 nyarán, mintegy 18 hónap után végül eltemették a királyt.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Mária Eleonóra gyásza férje holtteste felett, Walter Hutchinson „Népek története” című 1915-ös könyvéből (kép forrása: dissolve.com)(kép forrása: Pinterest)Mária Eleonóra (kép forrása: Wikimedia Commons)Anna porosz hercegnő, Mária Eleonóra édesanyja (kép forrása: Pinterest)Gusztáv Adolf elbúcsúzik hitvesétől Erfurtban (kép forrása: thevintagenews.com)János Zsigmond brandenburgi választófejedelem (kép forrása: Wikimedia Commons)György Vilmos brandenburgi választófejedelem (kép forrása: Wikimedia Commons)III. Zsigmond lengyel király (forrás: Wikimedia Commons)II. Gusztáv Adolf svéd király (kép forrása: Pinterest)Krisztina svéd királynő (kép forrása: thoughtco.com)Katalin hercegnő, Krisztina nevelőanyja (kép forrása: Wikimedia Commons)Gripsholm vára (kép forrása: visitstockholm.com)IV. Keresztély dán király (kép forrása: Pinterest)A Riddarholm-templom (kép forrása: Wikimedia Commons)
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár